130: ODYSEA

24.07.2020

Český komiks má letitou tradici, a tuzemští autoři se nikdy nebáli experimentovat s různými žánry. Důkazem je i hromada publikací, které tuto historii mapují a nesmím zapomenout na scénáristy a kreslíře, kterým se podařilo prorazit i na západ od Aše. Já si mezi českými autory našel několik oblíbenců a jeden z nich je Nikkarin, který má na svědomí dnes recenzovanou stotřicítku.

I když stylová obálka hraje barvami, hned po otevření zjistíte, že se komiks drží jednoduché černobílé kresby. I když za tu jednoduchost bych se měl okamžitě omluvit, to byl jen první dojem. Celá kniha je velmi detailní a Nikkarin, jakožto autor kresby i příběhu, se zdá být velký hračička, protože do jednotlivých panelů umístil spoustu drobných odkazů a alegorií. Z komiksu doslova čiší radost z kreslení a vyprávění příběhu.

Hlavního hrdinu Bo potkáváme ve zvláštním světě, který budeme prozkoumávat postupy známými spíše z pláten kin. Prvních dvacet stran je beze slov věnováno sledování bizarního světa, který svým půdorysem připomíná ten náš, ale příčky sahají spíše do nějaké alternativní budoucnosti. Teprve následně poznáme další postavy a to i na základě flashbacků, tím se celková filmovost ještě více prohloubí. To jak na vás kniha zapůsobí se může dost odvíjet od vaší fantazie, dovolil bych si dokonce tvrdit, že se jedná o komiks pro náročnější čtenáře.

Místy se čtení zvrhne ve skoro až zenový zážitek, jindy jsme společně z hlavním hrdinou a jeho malým kamarádem (ne, takhle jsem to nemyslel:)) udiveni nad nečekanými událostmi a výjevy. Změny kompozice, chytrá práce s bublinami i letteringem, to všechno dopomáhá vytvářet jedinečnou atmosféru. Čím více se čtenář blíží k posledním stranám, tím jasnější je, že tohle není jen komiks s otevřeným koncem, ale úvod aktuálně třídílné ságy (obálka komiksu láká i na dosud nevydaný čtvrtý díl).

Čtení první stotřicítky je příjemný i když docela rychlý zážitek. Jsem zvědavý, kam se v dalších dílech příběh posune a doufám, že si zachová jedinečný styl vyprávění, podtržený autorovou osobitou kresbou.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku. Popřípadě byste nás mohli podpořit na Patreonu, ale bohužel ho nemáme. Díky