300

11.12.2020

Snad každý zná dílo 300 od Franka Millera, nebo přinejmenším jeho filmové zpracování 300: Bitva u Thermopyl od Zacka Snydera, kde samozřejmě také nechybí památná hláška "This is Sparta!". Pokud vám to nic neříká, měli byste to co nejdříve napravit. Naproti vám jde i vydavatelství Comics Centrum, které připravilo již páté vydání tohoto komiksu. A není divu, jde totiž dlouhodobě na dračku.

Pevná šitá vazba a kvalitní zpracování je již u tohoto vydavatelství samozřejmostí. Krásná přední strana, vyobrazující typickou spartskou helmu, zdobí vzezření celé knihy. Na první pohled zaujme především širokoúhlý formát, který je pro většinu komiksových knih nezvyklý. Sice se lehce neobratně čte, ale když chytnete do rukou ten správný grif, tak to jde jedna báseň. Určitě to neberte jako výtku, kresba, kterou je kniha obdarována, si zasloužila takovýto formát a dodává celému komiksu to pravé kouzlo.

Kniha se skládá celkem z pěti kapitol a děj nás vezme zpět do roku 480 před naším letopočtem, kam se vrátil Frank Miller, aby nám odvyprávěl svou rekonstrukci slavné bitvy mezi Řeky a Peršany, kde druzí jmenovaní byli v nespočetné přesile, a taky to podle toho dopadlo, ale nepředbíhejme.

Začíná to pochodujícími spartskými vojáky, kteří si krátí chvíle vyprávěním příběhu o svém králi jménem Leónidás, který již jako malý chlapec dokázal sám v mrazivé divočině lstí přemoci vlka, což mu dopomohlo státi se tím, kým byl, tedy králem. Zatímco 300 tvrdě vychovaných sparťanů připravených zemřít si vychutnává zasloužený odpočinek, Leónidás přemítá o jejich osudu, o tom, co vše zapříčinil svou hrdostí a rozhodnutím nepodrobit se perskému králi Xerxovi, a jak je teď vede na jistou smrt. Retrospektivně se dostáváme i k legendární scéně s hlubokou jámou a již dříve zmíněnou hláškou. "This is Sparta!" To se nikdy neomrzí. Vychutnávám si každý moment vedoucí až k závěrečné bitvě, která i vinou zrady ukřivděného a znetvořeného Sparťana dopadne tak, jak dopadne. Odvaha a oběť tří set věrných dá však motivaci všem řeckým městským státům, které se díky tomu semknou.

Čtení rychle odsýpá, kresba lahodí oku a čtenář je skvěle vtažen do děje. Alespoň u mě to tak fungovalo. Jednotlivé scény jsou řádně vyobrazeny a z leckterých by byl pěkný obrázek do rámečku na komodu. Určitě by komiks neměl chybět v knihovně každému zarytému fanouškovi grafických románů. 300 je zaslouženě držitelem Eisnerovy ceny a řadí se již mezi klasiku. Možná jen škoda, že to není delší.

Filip

Závěrem jako bonus přikládám odkaz na poučné video s historicky přesnými momenty s králem Leónidem.

https://youtu.be/rvYZRskNV3w


Sledovat nás můžete na našem facebooku