AGENT STRACHU

17.06.2024

Agent strachu je další ze série Fabula, která je známá svou pořádnou délkou a hlavně vahou svých komiksů. Můj největší strach byl, že tuhle zásilku neunesu, ale naštěstí jsem to s pár pauzami dal.

Kniha opět vyšla ve dvou variantách, klasické a sběratelské, která obsahuje parádní boxík. Zpracování je opět opravdu famózní. Psát "kniha" není úplně správně, jelikož je komiks tak dlouhý, že musel vyjít ve dvou svazcích. Obsahuje kompletní příběhy spojené s Agentem strachu a samozřejmě opět spoustu líbivých bonusů. Přes tisíc stran zábavy, wau. Scénář i kresbu si rozdělilo postupně několik autorů. Tak jdeme na tuhle dlouhatánskou sci-fi jízdu.

Začínám s tlustší ze dvou knih, která by měla obsahovat to gró, tedy hlavní příběh. Hned ze startu je sežrán hladový emzácký zaměstnanec meziplanetárního PPLka. Ano správně, ocitáme se ve světě, respektive galaxii, kde spolu žijí nejrůznější rasy, včetně té naší, nebo alespoň co z ní zbylo. Nás zajímá hlavně alkoholický agent, který bere fušky na nejrůznější kšefty související právě s mimozemšťany, těmi, kteří se neaklimatizovali, no prostě je jejich likvidátor. Hned z prvních stránek na nás Heath Huston dělá dojem svými hláškami, svou nevybíravostí a všemi šílenostmi, které provádí.

Hned je mi jasné, že tohle bude solidní záležitost. Likvidací opičích emzáků ovládaných pofiderním obřím mozkem to jen začíná. I lovení mimozemšťanů má svá pravidla. Jsou totiž dělení do tříd a ne všechny je povoleno zabíjet. Texaský agent to ale holt neumí vždy ukočírovat. Při svém útěku od posledního kšeftu je vyslán na ověření, co se stalo právě na místě, kde byl spořádán poslíček. Na vině jsou požírači, které tam dotáhla další emzáci Dressiti. Těch divných názvů zde bude hodně, tak snad v tom nebudu mít brzy bordel. Každopádně ty svině chtějí směřovat k Zemi, jak jinak. Texasana Hustona to nenechá chladným a bude chtít ty nelegální migranty zastavit.

Jenže to úplně není tak, jak to na první pohled vypadá a Huston zamířil přímo do pasti. Flaška whisky, zničená loď, facka od vědkyně, rozkopnutý mozek robota a harpuna v břiše, i tak se dá shrnout jeho téměř běžný den. Má stále štěstí v neštěstí a hlavně se mu zázračným způsobem daří přežívat. Zřejmě díky tomu chlastu, ale určitě se u něj neinspirujte. Nicméně opět naletí. Občasné prostoduché uvažování mu komplikuje život a ani návrat v čase mu nepomůže, bude to bolet. Humorem ale oplývá i přesto.

Autoři měli evidentně volné ruce, co s příběhem provést, a tak nás čeká spousta i nečekaných zvratů, mimozemských ras a kvanta průserů generovaných prakticky každým agentovým krokem. Čtenář nemůže vůbec tušit, co může na další straně čekat. Jistý vzorec zde je, ale stejně je každá další bublina překvapením, v dobrém smyslu slova. Na pozadí toho všeho se snaží Huston řešit i důležitá témata, například svou mrtvou rodinu. Vše dělá, aby to zvrátil, ale akorát všem komplikuje život a fakticky celým planetám mění historii. Podaří se mu vším tím mimozemským želé, roboty, opicemi, komiksovými recenzenty a dalšími emzáckými divnými rasami prodrat a prostřílet ke zdárnému konci, nebo tvrdě narazí? Možná od obojího něco. Hlavně aby zastavil plánovanou invazi…

Tahle kniha je v době vydání recenze už vyprodaná, takže možná trošku s křížkem po funuse. A jake ponaučení z toho plyne? Kupujte komiksy od Mighty Boys zavčasu! A zároveň by se nakladatelství nemuselo bát při vydání natisknout větší množství svých komiksů, aby se tyhle skvosty dostaly do více rukou. Ať bych chtěl u Agenta strachu hledat cokoliv ke zkritizování, hledal bych marně. Napadají mě samá superlativa. Skoro si připadám, jako placený influencer, ale opak je pravdou. Čistě z fanouškovského hlediska jsem nadšen. Agent strachu má vše, co správný sci-fi komiks má mít. Je to zábavné, akční, lehce vulgární a i přes svou délku to docela rychle odsejpá, neboť to prostě baví. Akční sci-fi komedie jak se patří. Druhá část obsahuje parádní jednohubky a spoustu bonusového materiálu, který završuje opět povedené vydání.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku