AKIRA 1

26.07.2021

Pokud patříte mezi fanoušky japonského komiksu, určitě vám na českém trhu chyběla legendární manga Akira. Čekání je u konce, vydavatelství Crew se úspěšně popralo se všemi peripetiemi, a tak si v těchto dnech můžete zajít do vašeho oblíbeného knihkupectví a odnést si tenhle zářivě žlutý skvost.

A ta převaha žluté barvy na přebalu je vlastně docela příznačná, protože kvalita papíru, na kterém se odehrává tenhle klasický akční příběh, ve mně evokuje staré dobré Zlaté stránky. Pro později narozené, jednalo se o objemný telefonní seznam, který jste před dvaceti lety našli v každé domácnosti a telefonní budce. Telefonní budku už si prosím najděte na wikipedii. :) Tloušťka, respektive "tenkost", použitého papíru mě opravdu zarazila, nicméně českému nakladateli nemůžeme nic vyčítat, protože jednoduše zachoval formát a zpracování japonského originálu. Co se zdálo být slabinou, je tedy nakonec cool, protože v ruce držíte kus krásné komiksové historie. Brožovaný s přebalem!

Píše se rok 2019 a drsní neo-tokijští hoši se projíždějí na svých futuristických motorkách po ulicích a dálnicích a na mě od prvních stránek dýchne jedinečná cyberpunková atmosféra. Tady je to ještě celé líznuté motivy post-apo s jasně viditelným dopadem třetí světové války. Krásná kresba patří i po skoro čtyřiceti letech mezi to nejlepší, co můžeme v žánru manga vidět. Kreslíř Katsuhiro Otomo si pohrál s každým jednotlivým panelem, nechybí velká míra detailů, dynamické akční scény a především vyjádření emocí.

Zatím tedy samá chvála a pochválit musím i rychle plynoucí příběh. Komiks v některých pasážích není zrovna "ukecaný" a tak otáčíte stránky a sledujete všechny ty úprky, nárazy a výbuchy. Samozřejmě tady nechybí zásadní mysteriózní motiv a vládní složky, které "tahají za nitky", no a jako takový bonbónek vás čeká i pár explodujících hlav. :) Já jsem si je užil, a i když si ani jedna z hlavních postav Tecuo/Keneda nezískala moje sympatie, bylo to hlavně z toho důvodu, že se o to nepokoušeli. Za to mají moje sympatie. Ano, točíme se v kruhu.

Jen málokterý komiks dostal na českém trhu takto specifickou péči, jen aby se mohl dostat na pulty obchodů. Akira se sice po první knize nezapisuje mezi můj osobní manga TOP, kde už nějakou dobu nedotknutelně stojí Adolf, ale i přes to jsem si tuhle cyberpunkovou akční jízdu užil a těším se na další knihu.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku