AKIRA 5

02.05.2023

本日は、シリーズ5作目となる.. A pardon! Dnes se podíváme na už pátou knihu ze série Akira. Tenhle letitý japonský manga fenomén si podle všeho našel velkou oblibu i u českých čtenářů, a tak jednotlivé díly přicházejí bez větších prodlev.

Tyhle úžasné obálky mě nepřestávají bavit. Kniha je tentokrát laděna do zelené barvy a opět se dočkáváme velmi neobvyklého paperbacku s přebalem. Komiks je černobílý, ale kormě obálky v něm najdete i několik výrazných barevných stran, stejně jako tomu bylo u čtyř předchozích dílů. Ve chvíli, kdy si celou sérii uložíte v knihovničce vedle sebe, vás čeká opravdu výrazná sada hřbetů, které uhranou každou návštěvu. AKIRA! To bylo ale ke zpracování stačilo, stejně se už u páté knihy pěkně opakuju. Pojďme se podívat, kde jsme minule skončili a kam nás zavede pátá kniha.

Asi jen těžko to půjde bez nějakých spoilerů. Na konci minulé knihy nás opět čekal clifhanger, ale já si pomůžu citováním z úvodu: "Nový Tecuo je již skoro tak mocný jako Akira! Obživlý Kaneda se vrací do boje a mezi troskami města začíná rozhodující bitva!". Nenechme se ale uchlácholit, těch "definitivních" událostí už tady bylo více a my pořád jedeme dál, katastrofa - nekatastrofa, smrt - nesmrt. I tentokrát se události dávají do pohybu velmi rychle. K břehům Japonska se blíží letadlová loď americké armády, na které se scházejí vědecké elity, aby mohly konzultovat aktuální situace v Neo-Tokiu. Akira je totiž nevypočitatelnou hrozbou pro bezpečnost celého světa.

Kaneda je zpět a brzy se zase usadí do sedla motorky, kde mu vždycky výrazně naroste sebevědomí. A pak tady máme už zmiňovaného Tecua, který už vládne takovou silou, že by mohl zničit i samotného Akiru, což si uvědomuje i paní Mijako a její sekta. Stejně jako u předchozích dílů i tady nás v úvodu čeká více "povídání", které ale postupně graduje ve zběsilou akci. Od nějaké sté stránky už jsem listoval takovou rychlostí, že se Akira začal animovat. Ok, teď trochu přeháním, ale věřte mi, že se opět jedná o opravdu akční komiks plný výbuchů, honiček a neustálého sprintování. Katsuhiro Otomo má prostě rád věci v pohybu.

Kaneda navíc v páté knize prožije i opravdu silnou romantickou scénu, která mě velmi mile překvapila. Série Akira samozřejmě v mnoha chvílích působí docela chladně, ale stačí jeden polibek a atmosféra se výrazně změní až do konce knihy. A to jsem ještě nezmiňoval epický náraz do měsíce následovaný vznikem jeho prstence, to už ale dost spoiluju. Na konci nás opět čeká epické finále a na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Především stíhačkám Otomova kresba sluší a vypadají opravdu stylově v letu i na zemi. Co dodat? Přelom osmdesátých a devadesátých let rozhodně patřil ke zlaté éře Japonského komiksu a jediné čeho můžeme litovat, je ta dlouhá doba, po kterou jsme si museli počkat na české vydání.

Spousta akce, spousta epický zvratů a dokonce i trocha romantiky. Já jsem opět velmi spokojen a spolu s Tezukovými knihami je pro mě Akira tou nejlepší mangou, kterou jsem měl možnost přečíst. Zároveň se opět nemůžu dočkat pokračování. Tak nashle u "šestky".

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku