AMERIČTÍ BOHOVÉ 2: JÁ, AINSEL

18.01.2021

V prvním díle komiksové trilogie s názvem Američtí bohové nám byla nastíněna problematika starých a nových bohů. Bohy při životě udržuje víra v ně a stále méně lidí věří v ty původní. Sami jsme byli nedávno svědky toho, co za zvěrstva jsou schopni lidé páchat ve jménu jednoho nového "boha", když se po Kapitolu proháněli vikingové a jiná stvoření.

Podtitul druhé knihy nese název Já, Ainsel a je stejná jako ta první, co se do zpracování týče. Adaptace se opět chopili Russell s Hamptonem a bylo by nemyslytelné, kdyby tomu mělo být jinak. U první knihy jsem nešetřil superlativy, tudíž mám nyní to největší očekávání a jsem zvědav, kam nás cesty Stína a Středy zavedou. Jediné, na co jsem si ještě nezvykl, jsou ty jejich jména, Stín a Středa? WTF? Následují jména jako pan Cesta, pan Město nebo dvojka říkající si Dřevo a Kámen (zde). Jména sice dost netypická, ale má to zajisté svůj význam.

Období vánočních svátků, Středa a Stín si v klídku hoví v restauraci a vypráví si fígle, jak napálit lidi. Byť je první jmenovaný již za zenitem, podaří se mu uhranout mladou servírku a posílá svého osobního bodyguarda pryč z města do jistého hotelu. Stín má pořád podivné sny, ve kterých se mu promítají mýtická stvoření i mrtvá manželka, no ta je vlastně nejen ve snech. Středa mu opatřil novou identitu. Mike Ainsel, tak se teď jmenoval a dokonale se do toho vžil. Po Ainselovi nikdo nepátrá, nemluví na něj televize, nemá pofiderní sny, navíc ve městečku Lakeside jsou všichni až neskutečně milí, tahle identita se mu prostě a jednoduše zamlouvala. Teda až na tu ukrutnou zimu. Ainselův život však nebyla realita a krátkodobé opojení brzy vyprchalo. Blíží se totiž bouře, válka bohů.

Středa se snaží stále shánět po celých státech dávno zapomenutá božstva, která by bojovala po jeho boku v oné nevyhnutelné bitvě. Stín ukrývající se v městečku Lakeside zde potkává různé lidi, na kterých nebylo zprvu nic neobvyklého. Jak čas plynul, ukázalo se, že každý je svým způsobem zvláštní a nikdo není úplně bez chyby. I Stín má své hříchy, ale v hloubi duše je dobrý člověk a kdyby jen tak tušil, jaká jsou od něj očekávání. Mizení dětí a neustálé pronásledování podivnými agenty mu na náladě moc nepřidává. Vlastně celkově se to pro ně nevyvíjí moc dobře.

Začátek knihy byl velmi pozvolný, děj nijak zvlášť negradoval, neudály se zde žádné zvláštní věci, prostě idylka. Na někoho to může působit až nudně, ale já jsem si užíval každého slova i kreseb popisující vše od nálady hlavního hrdiny po poslední detail mrazem zahaleného malebného městečka. Konec již však za nudný nemůže považovat nikdo. Je až podivuhodné, co dokáže Gaimanova mysl vyprodukovat. Stejně jako předchozí kniha, je i tato mimo hlavní děj protkaná krátkými příběhy z minulosti, které to vše skvěle zpestřují. Jak již jsem psal v recenzi na první díl, seriál i originální román mě prozatím minuli a tak se již nemůžu dočkat na poslední třetí díl, který celý fantaskní road trip završí.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku