AMERICKÁ LIGA SPRAVEDLNOSTI 1: NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ HRDINOVÉ SVĚTA

10.05.2021

Pokud vám přijde klasická Liga spravedlnosti se Supermanem, Batmanem, Wonder Woman, Cyborgem, Flashem, Aquamanem a Green Lanternem málo americká, tak nezoufejte, jelikož právě pro vás tady preventivně vznikla Americká liga spravedlnosti ve velmi zvláštním obsazení.

Kniha je se svými 224 stranami vcelku macatá a řadí se mezi relaunch komiksových sérií s názvem New 52 z nakladatelství DC Comics. Jak je to u těchto sérií již běžné, kniha opět vyšla ve třech vydáních. Mimo klasické s měkkou vazbou vyšla i ve vazbě pevné a taktéž v limitované edici s černobílou obálkou. Scénáře se primárně chopil Geoff Johns, který je pro fanoušky DC dobře známý a menším poměrem se na scénáři podílel mimo jiné i poslední dobou hodně opěvovaný Jeff Lemire. O kresbu se zde podělilo větší množství autorů a za sebe bych jmenoval přede všemi Davida Finche, který se postaral i o obálku.

Americká liga spravedlnosti vzniká jako preventivní ochrana před klasickou Ligou spravedlnosti, kdyby se náhodou stala moc zlobivou a zasloužila by potrestat. Jak jsem zmiňoval už v úvodu, sestava tohoto nového uskupení je prazvláštní. Členy jsou Martian Manhunter, Hawkman, Catwoman, Green Arrow, Vibe, Katana, Stargirl a Simon Baz jako Green Lantern. Přinejmenším je to velmi rozmanitá skupinka a sice ne všichni jsou Amíci, ale bude to takhle fungovat? Uvidíme, řekl slepý a rozčesal plešatého.

Pokud tápete, o jaké týpky tady vlastně jde, tak nezoufejte, komiks začíná jejich jednotlivým představováním, kdy Amanda Wallerová, známá také založením Sebevražedného oddílu, dává dokupy nový tým a předává jejich velení plukovníkovi Trevorovi, který je tak trochu zakoukaný do Wonder Women. A kdo by taky nebyl že. Novou creep show skupinku pod záštitou organizace s názvem připomínajícím značku piva jednoho nejmenovaného modrožlutého obchodního řetězce čeká rovnou zkouška ohněm. Po tom, co Green Arrow infiltroval Tajné společenství a málem ho to stálo život, se rozhodla Wallerová tohle nové kriminální uskupení rozprášit svým novým týmem. Následuje spousta mluvení a plánování, o něco málo méně akčních scén, ne vždy povedené hláškování a taktéž ne moc smysl dávajících návazností v ději. Dojem na mě udělaly především postavy Manhuntera a Hawkmana. Prvně jmenovanému je na konci věnováno několik stran, což byl pro mě příjemný bonus. Nakousnuto bylo i téma Pandořiny skříňky, které je více rozebráno v komiksu Válka velké trojky, na který se brzy chystám, a ze kterého zde byly vloženy dva sešity, což působí lehce nesourodě.

Kresba celého komiksu je moderně pojatá, skvěle se hodí k superhrdinskému žánru a autoři se na ní vyřádili. Amerikanismus z komiksu zprvu jen čiší, všude se to hemží americkými vlajkami, Obamou, a tak podobně. Scénáristicky se řadí mezi průměrnější DC superhrdinské komiksy. Chvílemi je zbytečně ukecaný a moc se toho ve výsledku nedozvíme, pro rozuzlení děje si proto musíme počkat na další díl téhle kraťoučké série. Přesto byla příjemná změna si počíst v rámci DC i o nepříliš známých postavách. V ději se naskytnou i vcelku zajímavé a chvílemi i vtipné momenty, ale asi se z toho dalo vytlouct více.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku