ASTONISHING X-MEN 2: BOJ

12.05.2020

X-Meni, neboli mutanti pod záštitou profesora Charlese Xaviera, kdo by je neznal, ať už z komiksu nebo z filmu. V hlavní roli druhé části jednoho z nejuznávanějších mutantních komiksů jménem Astonishing X-men s podtitulem Boj se vrací mimo jiné oblíbený Wolverine, krátkozraký Cyclops, jeho sexy nocležnice Emma Frost, chlupáč Beast, slečna, kterou vyhodíte dveřmi a ona se vrátí skrz zeď, Kitty Pride i se svým dráčkem a pýcha Ruské federace Colossus.

První část vyšla již dříve s podtitulem Nadaní a uvedla nás do děje, kde se nám opět zformoval hrdinský tým X-Men za účelem ukázat lidstvu kladnou stránku mutantů. Složení hlavního jádra týmu jsem již vypsal v úvodu. Doktorka Kavita Rao vynalezla vakcínu, která eliminuje mutantský gen a dělá z mutantů normální lidi, což mezi samotnými mutanty vyvolá rozlišné názory. Do toho se ukáže silný mimozemský záporák jménem Ord a naši hrdinové zjišťují, co je zač a jak to celé spolu souvisí. Na scéně se znovu objeví zdánlivě mrtvý Peter Rasputin neboli Colossus a přichází se na to, že v tom mají prsty i vládní organizace S.H.I.E.L.D. a S.W.O.R.D..

Ord z planety Breakworld i její další obyvatelé mají na mutanty pifku a chtějí se jich zbavit, protože jsou přesvědčeni, že některý z X-Menů v budoucnu jejich planetu zničí. Druhá kniha však není primárně ani o Ordovi ani o Breakworldu. Po tragické smrti jednoho ze studentů, který přišel o své schopnosti, se ve škole pro nadanou mládež objevil nečekaný nepřítel, který byl po celé roky součástí institutu. Dokonale připravený nově uvědomělý záporák na X-Meny vletěl v plné parádě jako netopýr z čínské polévky na konzumenta. V obou případech se o přítomnosti daného stvoření vědělo, ale nikdo nečekal, jak moc se to může zvrtnout.

Nepřítel v podobě zhmotnělé umělé inteligence umí ovládat a podvolit si cokoliv elektronického, co se mu, teda ve skutečnosti jí, může hodit. Na scénu přiběhne, vlastně přijede, i v exilu dobrovolně žijící profesor Xavier a na povrch vyplavou jeho sobecky míněné záměry, které vedly téměř až ke katastrofě globálních rozměrů. Mírně rozhození X-Meni sice úspěšně vyhrají jeden důležitý boj, ale nemají ani ponětí, co je ještě čeká. A to ponětí nemám ani já.

Nejsem úplný fanoušek x-menovských komiksů, a to zřejmě kvůli velkému množství postav s různými schopnostmi, což už mnohdy působí až přeplácaně. Autoři tohoto počinu to však uchopili za správný konec a děj je zaměřen primárně pouze na pár jednotlivců a rozvíjí jejich charakteristiky. Celkový způsob pojetí jednotlivých hrdinů i děje mě zaujal a bavil až do poslední chvíle. Byť první část mě bavila o trochu více, již se těším na další navazující knihu.

Obě zatím u nás vydané části má na starosti úspěšný režisér Avengers Joss Whedon ve spolupráci s kreslířem jménem John Cassaday, který se postaral o velmi povedenou kresbu. Komiksy již v minulosti vyšly v sérii Ultimátní Komiksový Komplet. Byly však již vyprodány a tak je dobře, že se je nakladatelství Crew rozhodlo vydat znovu a umožnit tak všem si toto dílo pořídit. Navíc je v plánu vydat i pokračování, které u nás prozatím nevyšlo.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku