ATENTÁT

11.09.2023

"Atentát v posteli…". Tohle ale naštěstí není o písničce od generátoru náhodných slov, zde půjde o mnohem zajímavější a opravdové umělecké dílo.

Komiksy se dotýkají i závažných témat, což jsme si už několikrát dokázali. Jedním takovým je i Atentát, který poukazuje na konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Ti se mezi sebou mydlí už od nepaměti a ještě asi dlouho se mydlit budou. Kniha je v pěkném větším formátu a má pevné desky. O zpracování podle původního románu Alžířana Yasmina Khadry se postarali francouzi Loïc Dauvillier a Glen Chapron, jejichž jména vám pravděpodobně, stejně jako mi, moc neřeknou. Tak nechme za ně mluvit jejich společné dílo a pusťme se rovnou do toho.

Arabský lékař Amin Džaafari si vede poklidný život v Izraeli společně se svou manželkou. Mezi kolegy je klasa, ředitele vyklepává v tenisu a plánuje koupit další dům. Nepraktikují islámské náboženství a snaží se začlenit mezi izraelskou komunitu. Prostě idilka. Ale… Zrovna si tak obědvá s kolegy v nemocnici, když je vyruší sebevražedný atentát v nedaleké restauraci. Zranění jsou okamžitě svážení do nemocnice a Amin dělá to, co dobře umí. Ošetřuje pacienty a zachraňuje jim životy. Vyčerpaný jede domů, kde není jeho žena a nebere mu telefon, jelikož si ho nechala doma, což ho nepřekvapuje, jelikož je na to od ní už zvyklý. Jenže tentokrát to je vše jinak. Uprostřed noci je povolán zpět do nemocnice, ale nebude tentokrát nikoho zachraňovat, jde identifikovat tělo své ženy, tedy jen hlavu, která zbyla. Tím však jeho trápení nekončí.

Vše nasvědčuje tomu, že atentátníkem byla právě ona. Nepříjemné výslechy, deprese, ponižování a šikana od okolních židů, těžké přiznání si pravdy, tázání se sama sebe, proč něco takového udělala. Proč se nechala zradikalizovat? Myslíte si, že po patnácti letech znáte svoji ženu a najednou bum, tady dokonce skutečně bum. Nejen, že se mu odpálila žena, ale v nemocnici jej už nechtějí, důvěřuje mu jen pár nejbližších a pro zbytek je teroristickým arabáčem, byť on je v tom dle všeho nevině. Policie nemá žádnou stopu, v zájmu jaké skupiny to udělala a proč to udělala. Tak se Amin rozhodne pátrat na vlastní pěst. Bude se mu ale líbit to, na co dál přijde? A bude mu to stát za to?

Kresba působí poměrně jednoduchým dojmem, ale má to své kouzlo a skvěle se hodí k danému tématu. S pestrými barvami se poměrně šetřilo, což k zasazení taktéž sedí perfektně. Nečetl jsem bohužel knižní předlohu, takže nemám to s čím srovnat, nicméně příběh je to silný a pocity beznaděje a zoufalství jdou z postav cítit. Zároveň to skvěle poukazuje na absurditu války jako takové, nenávisti mezi odlišnými lidmi a činy ve jménu víry, které běžný člověk nedokáže pochopit. Když se do čtení řádně ponoříte, tak se dokážete vcítit do atmosféry děje a budete si klást spoustu až filozofických otázek. Rozhodně se jedná o povedené dílo, které má co nabídnout i nad rámec pouhého zabití času tráveného pouhým čtením.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku