AZIMUT - KNIHA PRVNÍ

20.12.2021

Poslední dobou se nemůžu v klidu podívat na své oblíbené influencery, abych neustále neslyšel o Azimutu. Projíždím si profily českých modelek, které doporučují šampóny a čaje pro lepší a spokojenější život a najednou Azimut! "Nejlepší komiks ever", "Tohle je největší překvapení roku", "Azimut mi zachránil manželství" Ok, to poslední už jsem si vymyslel, ale tolik "storyček" a statusů, které doslova adorují tenhle, přiznám se, pro mě trochu nenápadný komiks, to se jen tak nevidí. Ale já už ho mám taky, leží tu přede mnou, já ležím před ním a jsem moc zvědavý, jak si naše editorka Peťka poradí s tímhle odstavcem.

Už samotná obálka prozrazuje, že tohle nebude nic obyčejného. Krásná a detailní ilustrace zdobí velkoformátovou knihu v pevné vazbě. Jsem rád, že se v Crew občas rozhodnou přestat sázet na kompaktnější vydání, jako například u epického Requiem, nebo pochmurné Krásné Temnoty. Tyhle rozměry Evropským komiksům prostě sluší a bez debaty je to lepší řešení, než klasická MDEK. Takže zpracování nemám co vytknout, a doufám, že se podobné péče bude dočkávat čím dál víc komiksů.

Co vás určitě hned po otevření knihy uchvátí je perfektní kresba. Styl ilustrací i jejich barevnost je doslova fenomenální. Perfektní je i hra se světlem, kdy se autorům ve čtenáři daří vyvolávat všechny druhy emocí od melancholie, přes radost až po smutek a hněv. A zase se vracím k té neuvěřitelné síle internetu. Je tady totiž i spousta pamětihodných momentů, které jste už ale asi tisíckrát viděli ve "storyčkách" nejrůznějších influencerů. Dalším velkým lákadlem komiksu je perfektně vykreslený "fantasy" svět. Ok, ty uvozovky jsem si mohl odpustit. Jedná se o jakýsi mix naivního a bláznivého světa z Ekho, říznutý trochou toho bizarna z pera Alejandra Jodorowského. S tím, že kniha celou dobu balancuje někde uprostřed. Evropský komiks, říkáte si? Takže by vás určitě zajímala ta prsa, že? Jsou tam! :)

K dokreslení světa skvěle pomáhají i výňatky z encyklopedie místní fauny. Takže tady máme perfektně promyšlené a atraktivní kulisy a v nich zajímavé charaktery... To by chtělo nějaký epický příběh. Vnadná Manipu láme srdce na potkání, jejím životním cílem totiž není získat lásku, ale čas. A právě dvě takováto zlomená srdce ji dostanou do problémů, tedy až před samotné oko spravedlnosti. Velkolepý úprk ze samotného soudního slyšení pak odstartuje dlouhou a strastiplnou cestu. Samozřejmě nás čeká spousta zastávek, na kterých budeme poznávat další bizarní postavy a tvory z tohohle nekonvenčního světa. Ale i tak nedokážu s určitostí říct, že je Manipu hlavní postava, i když se kolem ní točí většina děje. Těch zajímavých osudů, které sledujeme, je hned několik. Některé brzy opouštíme a stávají se epizodními, jiné dostávají prostor, aby si získaly naše srdce. Azimut podle mě není typický komiks, který si získá nějaký nesmazatelný status legendárnosti. Tohle je prostě stopadesátistránková jízda. Já jsem si díky ní vyšperkoval páteční večer a už se nemůžu dočkat další knihy, která celý příběh (snad) uspokojivě uzavře.

Od prvních stránek jsem se skvěle bavil a kochal krásnou kresbou. Opravdu zajímavě vykreslený fantasy svět, ve kterém je možné skoro vše. Například ukrást severní pól.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku