BABYLON BERLÍN

29.03.2021

Detektivní příběh komisaře Gereona Ratha má tu obrovskou výhodu, že si ho mohou užít fanoušci knih, televizních seriálů i komiksů. Skoro by se dalo říct, že se autor postaral o to, aby se před jeho dílem nedalo uniknout, ale skutečnost je naštěstí úplně jinde. A třeba vám ji trochu přiblížím v odstavcích níže. My se samozřejmě podíváme na komiksové zpracování, které u nás předloni vydalo nakladatelství BBart.

Musím pochválit zpracování knihy, které je opravdu reprezentativní. Ideální středně velký formát a pevné desky bez přebalu. Obálku zdobí výjev z předválečného Berlína a vy máte možnost hned vidět krásnou černobílou kresbu Arne Jysche, která vás bude provázet celým komiksem. Teď trochu odbočím, ve článcích většinou neřešíme ceny, ale musím říct, že doporučená - 499,- (v eshopech podstatně levněji) je víc než férová.

Březen 1929, komisař mravnostní policie Gereon Rath se začíná zabydlovat v Berlíně a během jedné nečekané večerní návštěvy se seznámí se svou sousedkou. Nechat si zafačovat rány, připít na zdraví a potěšit sympatickou vdovu, tomu říkám povedený úvod a ideálně strávená noc. Následně se seznamujeme s prací berlínské policie, sledujeme kriminalisty během zátahu na pornografický gang a hlavně při vyšetřování vraždy. Ta noční návštěva totiž nebyla vůbec náhodná a tak se komisař Rath do případu pouští po hlavě a na vlastní pěst. A nejen pěst, protože před naším hrdinou musí být ve střehu každá žena, o kterou zavadí pohledem.

Atmosféra komiksu osciluje mezi noir a tradiční detektivkou. Zasazení do předválečného Německa je navíc neokoukané a já jsem si vychutnával všechny ty úžasně vykreslené reálie. Architektura exteriérů i interiérů, uniformy, zbraně a spoustu dalších drobných detailů. Protože se komisař Rath během vyšetřování moc neomezuje, dostaneme možnost poznat Berlínský noční život včetně všech legálních i nelegálních požitků. Propojení policie s mafií, vztahy mezi poctivými a vypočítavými ochránci zákona, to jsme už mohli vidět v nejedné dobové detektivce, tady je to ale všechno skvěle namixováno a naroubováno na dobře odvyprávěný příběh. Dvouset stránkový komiks jsem spokojeně přelouskal jedním dechem a !POZOR SPOILER! kyselinové finále mi vykouzlilo úsměv na tváři.

Takhle by měla vypadat komiksová adaptace. Babylon Berlín ani chvíli nenudí a zároveň se může pochlubit perfektní atmosférickou kresbou.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku