BALÓNKY OBĚŠENCŮ A DALŠÍ HOROROVÉ PŘÍBĚHY

10.12.2019

Nejsem fanoušek mangy. Jednoduchá kresba, malý formát, měkká vazba, japonská poetika a zvláštní smysl pro humor. Vždycky jsem dával přednost západnímu komiksu. Tak proč mě tahle kniha tolik lákala? S Džundži Itóem mám už jednu skvělou zkušenost, trilogii Spirála považuju za nejlepší komiksový horor a je to jedna z mála manga publikací, která mě nejen dokázala udržet, ale doslova pohltit. Po Balóncích oběšenců jsem proto lačný, a to doslova, skoro jako některá z posedlých postav, které tady najdete ve většině povídek.

Ano, jedná se o knihu povídek, jež dal dohromady sám autor. Vybral pro nás kusy, které jsou nejblíže jeho srdci, takže by se mělo jednat o opravdový GOLDEN SELECTION. Celkem deset krátkých ale úderných příběhů otevře povídka o prokletí v podobě dírek, které pokrývají lidské tělo. Nechutné, mrazivé a perfektně nakreslené. Asi jsem to ještě nezmínil, ale mistr Itó má na svědomí nejen scénáře, ale i kresbu a spojení je to geniální.

Příběhy na sebe (až na jednu malou výjimku) nijak nenavazují, jedinou spojnicí je autorova zvrácená fantazie. Hned druhá povídka o chytlavé písni z gramodesky nám zase předvede trochu toho duševního neklidu a musím uznat, že autor tyhle proměny obyčejných lidí na posedlé blázny vykresluje přímo bravurně. Ano, ve většině zdejších povídek některé z postav prostě "jebne" a my můžeme sledovat, jak působí na své, mnohdy nesmyslně naivní, okolí. Občas je dramatická zápletka vystavěna na záměrně nesmyslném chování postav, ze kterých se poté stávají oběti. Tohle není výtka, protože právě díky této naivitě pak celé dílo působí surrealisticky, skoro jako noční můra.

Vrcholem jsou pro mě povídky Tuk a Velectění předkové, které na několika stránkách předvedou opravdu nechutnou podívanou. Džundži Itó přesně ví, jak naplno využít komiksový formát a zapůsobit na vaše emoce. Napadá mě klišé: "Tahle kniha by neměla chybět v knihovničce žádného milovníka hororu", ale není to podle mě úplně pravda, protože Balónky oběšenců nejsou žádné standardní hororové povídky. Je to čisté, neředěné šílenství.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku