BANDA: KARTY JSOU ROZDANÝ A NAKLÁDAČKA 18+

22.05.2020

Kdybych měl vybrat jeden komiks, u kterého si chci být jistý, že si ho nikdy nepřečtou moji šedesátiletí rodiče a moje desetiletá neteř, byla by to Enisova Banda. Mám k tomu hned několik vážných důvodů a možná se k nim dostaneme během následujících odstavců.

Banda u nás vyšla ve dvou knihách. Klasická měkká vazba od BB Art, obálka, která by mě sama o sobě asi nenalákala. Ostatně jako celá kresba, tohle rozhodně není můj šálek čaje a u některých panelů Dericka Robertsona jsem si připadal jako bych "omylem" zabloudil do levného porno-komiksu. Erotického obsahu tady samozřejmě najdete dostatek, to samé platí o neřízeném násilí a to vše je zobrazeno pěkně explicitně bez servítek.

Billy Řezník není žádný králík Usagi, zapomeňte na prohlášení o odvaze a odpovědnosti, tady se budou vymačkávat oči z důlků "BLOMP!". Příběh se odehrává na Zemi doslova ovládané superhrdinskými týmy, kterým se ale jejich hrdinské činy začínají čím dál více vymykat z rukou. Jeden takový přešlap se osudově dotkne i našeho hlavního hrdiny Hughíka, který vinou "supráka" přijde o svou životní lásku. Tedy ne tak úplně, dva kousky mu zůstanou... No a jak naverbovat nového člena sekty nebo armády? Počkejte si, až dosáhne nejhlubšího dna.

Sledujeme, jak se Hughík pomalu přidává k Bandě a zároveň dostáváme možnost nahlédnout do superhrdinské organizace zvané Sedmička. K Sedmičce se přidává mladá Annie, která je plná ideálů a chuti změnit svět. Bohužel po přivítání je plná ještě dalších věcí a její představa o úžasné a čestné Sedmičce se začíná rozpadat. To je ale jen začátek, obě knihy popisují, jak fungují vztahy v jednotlivých super-týmech, nechybí tady rozbíjení hlav, znásilňování a taky spousta intrik, jakými "supráci" zahlazují stopy před veřejností.

Jednu věc nemůžu Ennisovi, jako scénáristovi upřít, a to je jeho smysl pro humor. A pobavit mě dokáže i hláškou typu "pičusové!", která by mi ve špatném kontextu přišla levná, tady ale každý vulgarizmus dopadne jako kladívko na malíček u nohy. I když druhé knize začne po chvíli jemně docházet dech, závěr je opět kulervoucí, navíc v podání jiného ilustrátora (Peter Snejbjerg), který mi sedl trochu více. Celkově je Banda opravdu zábavný a neskutečně ukecaný komiks. Na nějaké rychlé prohlížení panelů tak můžete zapomenout a právě díky množství našlapaných bublin jsem knihám nakonec musel odpustit i, pro mě osobně spíš odpudivou, kresbu.

Pokud se vám Bandu podaří sehnat, určitě vám doporučuji si obě knihy přečíst a následně třeba zkouknout seriál The Boys z produkce Amazon Prime. Možná na mě budete nadávat, rozhodně ale nebudete litovat. :)

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku