BATMAN / SOUDCE DREDD

08.01.2024

Tak na tohle jsem se těšil hodně! "Obžalovaný Batmane povstaňte, je na čase Vás nevybíravě odsoudit, neb jsem Dredd!" Třeba spolu budou ale nakonec spolupracovat.

V edici Legendy DC vychází vcelku samé skvosty, což není asi překvapením, když to jsou legendy. Ale vážně, zatím se povedly všechny, byť se většina točí kolem Batmana. A ani teď tomu nebude výjimkou. Není divu, netopýří hrdina je oblíbencem číslo jedna. V této knize změří síly s humorně drsným ochráncem Mega-City Dreddem. Ke zpracování knihy není co dodat, drží si logicky kvalitu předchozích knih v edici. Svazek obsahuje celkem čtyři samostatné příběhy, které na sebe mírně navážou a podělili si je scénáristé Alan Grant a John Wagner. Kreslířů je zde více, ale já bych například vypíchnul mého oblíbence Glenna Fabryho. Tak se pojďme na tu devadesátkovou jízdu podívat.

V prvním příběhu Soudce Smrt terorizuje Gotham. Nikdo neví, co je zač a nebyl by to Gotham, kdyby se do toho nepřimotal Batman. Během nevybíravého souboje se Batman díky dimenzionálního opasku přenese do Mega-City 1 a vůbec nechápe, co se děje. Tady nepříjemnosti teprve začínají. Batman je však na všelijaké úchyly zvyklý, takže se vlastně může cítit jako doma. V cizím městě v cizím výslechovém pokoji to je však již horší a moc si s Dreddem zprvu nepadli do oka. V Gothamu mezitím řádí Smrt a jeho pobočník a do všeho se platná ještě Scarecrow, a že si střihne pěknou roličku. A musím říct, že je to pěkná nevybíravá drsárna.

Drsně to pokračuje i v dalších příbězích. Co taky čekat jiného, když se to točí kolem Dredda. S Batmanem si lezou na nervy, ale ve výsledku jim jde o to stejné. V druhém příběhu si to však Soudce zamíří ze své dimenze do Gothamu, aby si dal s Batmanem férovku, protože jak sám říká, nemá rád samozvance. Narušit dětské představení má v plánu zločinec o velikosti Hasbully převlečený za panenku, a to je přesně ten pravý důvod, proč Dredd buší do Bruce. Pravda se ale netopýrovi líbit nebude. V dalším příběhu bude Batman lovnou zvěří v pofiderní hře podivného císaře, jedním z účastníků hry je nedobrovolně i Dredd, avšak ten má za úkol lovit. Prsty v tom má starý známý Riddler, a že to stojí za hádanku. V posledním příběhu se bude umírat smíchy, takže hádejte, kdo bude v centru dění. Ano, správně, můj oblíbený Joker a je mu věnováno nejvíce stran v rámci celé knihy a mimo Gotham jde rozdávat radost a smích i do Mega-City, jak to máme rádi.

Přesně takové komiksy si zaslouží být v legendách DC. Spojení Dredda s Batmanem byl parádní nápad, který ani chvíli nenudil. Střet dvou strážců zákona s odlišným přístupem má rozhodně patřičný šmrnc. Všudypřítomné šílenosti z toho přímo stříkají a to někdy doslova a samozřejmě tomu nechybí ani pořádná dávka humoru. Tohle jsou přesně ty komiksové příběhy, které je fajn recyklovat a i po zhruba třiceti letech jsou stále skvělé. Zároveň se na všechny typy kreseb v knize kouká skvěle, ale mírně bych vyzdvihl tu Fabryho, která mě vždy nesmírně baví. Legendy DC mají celkově rozhodně do nabídnout.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku