BATMAN - ŠPATNÝ DEN: PENGUIN / RIDDLER

13.10.2023

Špatný den má občas každý z nás. Rozejde se s vámi imaginární partner, musíte do práce, umře vám rybička, nemůžete najít ovladač od televize. To dokáže zkazit den. Jak ale vypadá špatný den podle Batmana?

Po všech těch Jokerech bude primárně pít krev netopýrovi konečně někdo jiný. Jedná se o staré známé, kteří nám už všem určitě chyběli. První část knihy se bude věnovat zvířecímu duelu, což nám napovídá přítomnost kolébavého ptactva. Ano, mluvím o Penguinovi. V druhé půlce si zase vyzkoušíme vědomostní kvízy s moderátorem Alešem Riddlerem Hámou. Kniha vyšla v měkké vazbě, což mě trochu překvapilo, ale nevadí. Scénář i kresbu si rozdělili různí autoři, tak schválně, kdo z nich z toho vyšel lépe.

Napřed se zaměříme na Penguina. Zde se o scénář postaral John Ridley, kterému u nás ještě nic jiného nevyšlo a příběh do vizuálního formátu převedl svou kresbou Giuseppe Camuncoli, který je již v našich luzích a hájích známější. Penguin je zkrachovalým zločincem. Umbrella Man mu sebral celé podsvětí Gothamu a po tučňákovi nikdo ani nevzdechne. Nesympatický chlapík s asymetrickou postavou (asi metr vysoký, asi metr široký) se však nevzdává a je přemotivovaný to získat zpět. A dokonce to vypadá, že se mu to malými krůčky bude dařit. Postupně naverboval pár lidí, dozvěděli jsme se dokonce něco málo z jeho dětství a proč se dal na dráhu zločinu. Podaří se mu to? A co na to Batman?

Hádejte, o kom bude druhá půlka? Správně, o Riddlerovi. Příběh napsal Batmanem kovaný Tom King a nakreslil jej Mitch Gerard, který netopýra již také několikrát kreslil. Příběh začíná nezvykle pohledem z první osoby, což je zajímavé zpestření. Nemá to však dlouhého trvání a prvního vypravěče umlčí hádankář. Stejně jako u předchozího příběhu, i zde se podíváme na složitá dětská léta záporákova života, který nesnášel hádanky, byl však extrémně inteligentní. Nicméně zemře další člověk s dost pofiderním posmrtným přáním a všichni si lámou hlavu, jakou to má spojitost, o co Riddlerovi jde a proč nedal žádné hádanky jako obvykle? Tohle ale je tak trochu hádanka, že? Každopádně chce mluvit s Batmanem, ten zase hledal odpovědi v historii. Dočkají se však oba tíženého?

Anotace z knihy je více než výstižná. Dva špatní lidé, dva špatné dny, dva skvělé příběhy. Nemůžu jinak než souhlasit. Jedná se o parádní dvojici kratších příběhů, které mají i jistou hloubku. Pochválit musím i kresbu, kde musím vyzdvihnout především tu z druhé části, která má své osobité kouzlo a šmrnc oproti první části, která působí poněkud tuctově, ale přesto hezky. Kniha vyšla mimo veškeré série a edice a má dva uzavřené příběhy, takže skvěle funguje jako samostatná jednotka, kterou si žádný fanda gothamských záporáků nemůže nechat ujít. Batman zde hraje druhé housle, ale ve výsledku je to dobře, máme aspoň prostor lépe poznat i jeho soky, kteří jej docela zahnali do kouta.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku