BATMAN: V ŽÁRU SMRTI

03.06.2024

Jednoznačně nejrecenzovanějším superhrdinou na našem vyžehleném webu je Batman. Letos v květnu oslavil krásných 85 let, ale stále nás tenhle kmet nepřestane udivovat.

My se ale vrátíme v čase do šedesátek, kdy v Americe doufali v lepší budoucnost. Válka ve Vietnamu a hippísáci tomu však moc nepomáhali, ale o tom možná později. Kniha nese název V žáru smrti a lze tedy očekávat, že nás nečeká žádná pohodová květinová orgie. Pevné desky, přebal, již na první pohled stylová kresba a víceméně uzavřený příběh, to by mohlo fungovat. Autorem scénáře je Howard Chaykin, který příběh napsal už koncem devadesátých let a známý je i jako kreslíř. Zde se však o kresbu postaral Dan Brereton, kterému toho u nás vyšlo ještě méně, než Howardovi. Tak se ukažte, šedesátky!

Dynamické duo na scéně, Batgirl a Robin plní plátky novin a pijou krev zkorumpovaným policajtům. Komisař Gordon má za úkol s nimi zamávat a svěřil to do rukou detektiva Bruce Wayna, jehož rodina přišla na mizinu během krize a jeho rodiče kdysi zabili bývalí zaměstnanci jejich rodinné firmy. Že vám to nesedí? Třeba mě tahle změna dost potěšila. My se však přesouváme do gay baru, který zachránila maskovaná dvojka, a který má co dočinění s Biankou nápadně připomínajícího Jokera. Batgirl a Robin zase mají co dočinění s Gordonem, aniž by to věděl. No zamonatá to situace.

Bruce Wayne odhodlaný zarazit řádění dynamického dua, které mimochodem bydlí v jeho bývalém baráku, bude muset čelit mimo She-Joker taky dalším známým záporákům. Hlavním tématem je zde korupce, která má kořeny velmi vysoko a netyká se jen pouhých řadových policajtů, ostatně jako je tomu všude. No tvrdý oříšek pro netopýří hrdiny, jejichž počet brzy vzroste, dočasně, ale na to si ještě musíme počkat. Čeká na nás samozřejmě i smrt, jinak by název nedával smysl, že? Funguje dobře jako motivátor a katalyzátor dohromady. Aneb každá akce vykoná reakci, ale dost vzpomínání na fyziku základní školy, zde jsme spíše v biologii a probíráme podřád savců z řádu letounů. Bruce je na útěku, nudná Jokeryně páchá zlo, Robin nepáchá nic a Batgirl se hledá, ale nečekejte žádný coming out. Nakonec navlékne Bruce svůj trikot a vrhne se konat dobro po svém, jak jsme zvyklí. Čeká na něj vyšetřování nelegálních cigaret a samozřejmě opět žena Joker a dokonce i s doprovodem. A konečně přijde i ten slibovaný žár.

Hlavní údajný přenašeč již zapomenuté koronavirové nemoci je sice na obálce i v názvu, ale aspoň zprvu nehraje prim celého příběhu. Točí se to napřed hlavně okolo Batgirl a Robina. Sledujeme de facto také vznik Batmana, jehož alternativní příběh mě velmi zaujal a potěšil, neboť neustálé cliché už unavuje, což naštěstí není tento případ. Kresba v retro stylu je také parádní a zaslouží si zvláštní pozornost. Hlavní dějová zápletka není nijak zvlášť převratná a chvílemi pokulhávají dialogy, které jsou mdlé a příliš jednoduché, ale zásadní kaňka to není, jelikož většina děje je popisována mimo konverzaci postav. Druhá část knihy se nese v podobném duchu, ale hlavně tam už máme opravdového Batmana.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku