BÍLÁ NEMOC

24.07.2023

Jaká je vaše oblíbená barva…člověka? Podobnou otázku si napříč historií kladlo již spoustu lidí a někteří to zaháněli až do extrémů. My se podíváme na komiksovou adaptaci díla Karla Čapka s názvem Bílá nemoc, kterým se právě autor snaží varovat před nastupujícím fašismem. Marně, jak již víme.

Komiksových adaptací historicky významných děl stále přibývá a já se budu opět opakovat. Je to totiž dobré a důležité si tyto momenty připomínat. Formou komiksu to mohou někteří knižní konzumenti považovat i za takové zpestření, jelikož kresby dodají ději mnohdy šmrnc a pomohou s představením příběhu. Hlavně v dnešní době, kdy mládež čím dál méně čte, jsou komiksy optimální variantou, jak k nim dostat zásadní knihy. Komiksová Bílá nemoc vyšla v pěkném formátu a v pevných deskách. O kompletní adaptaci se postaral český autor Jan Štěpánek a já jsem jen rád, že to zůstalo v našich luzích a hájích.

Před samotný začátkem příběhu nám jsou představeny všechny důležité postavy v čele s doktorem Galénem. Světem se šíří smrtelná nemoc, která se v prvním stádiu projevuje bílou skrvnkou na trenkách, teda na kůži. Jako by to nestačilo, tak maršál se snaží rozpoutat válku s okolními státy ve jménu práva. Není tajemstvím, že Čapek zde poukazoval na tehdy sílící moc kníratého kancléře. Zfanatizovaný dav tupě následuje a provolává maršála. Mezi následovníky je i přednosta kliniky, kde mírumilovný doktor Galén testuje svůj přelomový lék na bílou nemoc. Nechce však své tajemství nikomu prozradit, dokud nebude přislíben konec válečných choutek a příprav. A tak si jde po svém léčit jen chudinu.

Odmítá léčit všelijaké pohlaváry, bohaté lidi a lidi podporující válku. Jednoho dne jej navštíví baron Krüg a jak správně odhadujete, má bílý flek na těle. Doktor se nenechá překecat ani za deset mega a chce, aby hlavní výrobce zbraní zastavil výrobu, ten odmítne. Tady si někdo říká o průser. Ani předvolání maršálem Galéna nepřesvědčí, nicméně pro Krüga už je stejně pozdě. Ale co to? Skvrna i na samotném maršálovi? Napřed se zdráhá, ale když vám samotnému teče do bot, couvnete. Kdo zná originál, tak ví, jak to dopadne. Kdo ne, tak vás o to neoberu a dočkáme se i jistého poučení, které se však reálně v té době nekonalo.

Komiksová adaptace je velmi dobře zpracována. Ději není co vytknout, autor má sice usnadněnou práci, jelikož nemusí vymýšlet nic nového, ale podařilo se mu zachovat vše důležité z původního dramatu a vyzdvihnout u komiksu musím především kresbu, která se k tématu i době příběhu dokonale hodí a jde vidět, že si dal autor záležet a kreslil vše s citem. Samotné dialogy nejsou nijak hluboké, ale pro potřeby příběhu dostačující. Víc takových zpracování literárních klasik.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku