BLACK JACK: CHLAPEC, KTERÝ ZEMŘEL DVAKRÁT A DALŠÍ PŘÍBĚHY

30.01.2023

Osamu Tezuka byl tuzemských čtenářům představen před více než třemi lety, a to hned díky svému opus magnum, které nese název Zpráva pro Adolfa. Oba díly si od nás odnesly nejvyšší možné ohodnocení a pokud byste se nás zeptali, jakou mangu si máte pořídit jako základ sbírky, doporučili bychom právě Adolfa. Dnes se podíváme na podobně rozsáhlý Tezukův komiks, který se na český knižní trh dostal poměrně nedávno.

Tohle je teda pořádný špalek. Vydání odpovídá už zmiňované Zprávě pro Adolfa, takže tady opět máme knihu v pevné vazbě bez přebalu, zato se skoro 650 stránkami uvnitř. Není to zrovna cestovní vydání a pokud jste zvyklí kupovat mangu v trafice, nepočítal bych, že se tam Black Jack objeví, to už spíš seženete Mladou frontu v Comics Pointu. Každopádně ale musím zpracování pochválit, svou poměrně vysokou cenu si komiks obhájí a to nejen díky množství obsahu.

V knize naleznete hned devětadvacet povídek, které vás seznámí s postavou Black Jacka. Chirurg bez akreditace, který ale patří ke špičce ve svém oboru. Teda! Takže po epickém komiksu z druhé světové války tady máme příběhy z lékařského prostředí? Nebojte, sám jsem knihu otevíral s menšími pochybami (ty přicházejí po chybách:)), ale už po první povídce, která nese název odplata, si mě Tezuka opět dokázal získat. Odplata pojednává o Black Jackově zatčení. To zajistila Japonská lékařská obec, místní doktoři se nechtějí smířit s tvrdou konkurencí, kterou Jack představuje. Tragický příběh vám perfektně nastíní, jaký je vlastně Black Jack charakter. Hned v druhé povídce se pak podíváme do přímořské oblasti, kde náš hrdina provozuje svou ilegální ordinaci. Jednoho dne se setká s poraněnou kosatkou a rozhodne se k jejímu uzdravení použít své chirurgické schopnosti. A opět si budete moci udělat lepší představu o tom, s kým máte tu čest a proč mu v jeho dalším snažení držet, nebo nedržet palce.

A je to právě postava samotného Black Jacka, která mě nutila nejít spát, posunout si budík a pouštět se do dalších a dalších povídek. Nevypočitatelný a stále tajemný egoista dokáže ukázat i svou temnější stránku a jindy vás naopak zaskočí až nečekaným dobrým skutkem. V povídkách se samozřejmě neustále objevuje téma operací a různých chirurgických zákroků, což mi bohužel nedělalo úplně dobře. Pochopte to, ale jak někde lítají končetiny v zápalu boje s mačetami, nebo se někomu zakousne zombík do hlavy, tam jsem ve své komfortní zóně, ale jakmile někdo rozsvítí na sále a začne dezinfikovat skalpel... Spousta případů, jako například transplantace mozku, jsou samozřejmě záměrně přestřelené a mají spíš poukazovat na Black Jackovy bezkonkurenční chirurgické schopnosti a odhodlání být nejlepším ve svém oboru.

Od začátku až do konce jsem se bavil a i když jsem celou knihu přečetl na dvakrát s menším odstupem, už po prvních dvou stránkách jsem byl znovu rychle vtažen do tohohle zvláštního, možná až trochu groteskního světa. Ano, některé povídky mají svým rozsahem a jednoduchou pointou opravdu blízko třeba k nedávno vydanému Iznougudovi, jako celek je ale Black Jack výpravnou mozaikou složenou z devětadvaceti střípků. Pořádně vybroušených střípků.

Osamu Tezuka je prostě mistr vypravěčského řemesla a dokáže z poměrně absurdních zápletek s jednoduchou pointou vykonstruovat neuvěřitelně čtivé příběhy.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku