CAPTAIN AMERICA - STEVE ROGERS 1: HAIL HYDRA

30.08.2021

Větších symbolů amerického patriotismu, než věrnost průměrného Američana k 10 Big Macům a light Colu a postava Kapitána Ameriky, snad není. Omlazený Steve Rodgers je v této roli zpět s novou sérií i s novým a za mě škaredším štítem. Poslední dobou málokterý komiksový restart stojí za to, uvidíme, jak si povede tento mladičký geront.

Z popela povstává a každým dnem se rozrůstá i teroristická organizace známá jako Hydra v čele se známým padouchem Red Skullem. Bývalý Falcon a nynější Captain America (ano, máme tady aktuálně dva kapitány) Sam Wilson společně s novým Falconem Joaquinem Torresem pomohou Stevovi a zabrání bombovému útoku na New York. Mezitím to však bouchne v Bruselu, no hlavně že jsou Američané v klidu, teda pardon, nutno podotknout, že v evropské metropoli přijdou o život i dva amíci. Sled událostí vyplyne až k vyhlášení války s Hydrou.

Steve Rodgers pod vedením své nadřízené a zároveň životní lásky agentky Sharon Carterové zabrání dalšímu teroristickému útoku. Vykreslen byl i příběh útočníka, jehož životní zmar ho dovedl až ke zfanatizování a sebevražednému útoku s pocitem vyššího smyslu, aneb jak zlomená duše se v naději na lepší zítřky dokáže zradikalizovat. Vrací se i Baron Zemo, který pokuřuje na hradě cigaretku a plánuje, jak převzít zpět Hydru od Red Skulla. Všichni se honí za kosmickou kostkou, se kterou ovládnou svět.

Stevovi již od mládí společně s jeho matkou vnukávají postoje Hydry, a tak není divu, že se objevil zvrat v podobě jeho sympatizace s touto organizací. Byly ale ty vzpomínky skutečné? Red Skull zosnoval perfektní plán a s pomocí kosmické kostky vtělené do malé holčičky se misky vah naklonily v jeho prospěch. S.H.I.E.L.D. se rozpadá zevnitř, ředitelka Maria Hillová se má zodpovídat ze svých předchozích rozhodnutí, která vedla k menším i větším katastrofám. Do toho všeho to Steve Rodgers hraje dokonce na tři strany, kromě posluhování Red Skullovi a práci pro S.H.I.E.L.D. chce převzít Hydru pod sebe a porve se s tlupou vylepšených opic. Musí však jednat tak, aby nebyl prozrazen Odysseem, který mívá vize budoucnosti. Pokud vám tento zjednodušený popis přijde zmatený, tak počkejte teprve na samotný komiks.

V ději se mihnou i další hrdinové a záporáci, z mnoha vyberu například pro mě prozatím neznámé postavy Jack Flag a Free Spirit, které jsou tam pouze do počtu a bez většího smyslu. Nakonec se sice pro ně našlo menší využití, ale za mě je větší množství postav zbytečné a někdy až na škodu. I v superhrdinských komiksech preferuji minimum hrdinů a raději se soustředím na jedince.

Místy je komiks dost ukecaný, ale především proto, aby nás uvedl do děje. Pár vtipných popkulturních narážek je už v dnešní době snad povinností, ale pobavily. Kresba je solidní, ale občasná nesourodost a zmatečnost, kde se skáče z minulosti přes současnost až k potenciální budoucnosti, ubírá na celkovém dojmu. Celkově mám z toho rozporuplné pocity, chvílemi mě to bavilo, chvílemi méně, obrázek si však udělejte sami. Ze závěru se téměř nic nedozvíme, takže nás to vyloženě vybízí k zakoupení dalšího dílu. Jedná se o ucházející počátek jedné série, ale přiznejme si, že to mohlo být i lepší.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku