CASTAKA / METABARONOVY ZBRANĚ

15.08.2022

Tak ho tady zase máme. Alejandro Jodorowsky a jeho drsný a bizarní svět Metabaronů. Pokud pravidelně čtete naše recenze, asi víte, že nadšení z tvorby tohohle chilsko-francouzského tvůrce není vždycky tak velké jako očekávání. Jeho tvůrčí devízu vidíme ve vytváření zajímavých světů a překračování pomyslných hranic "normálnosti". Na tuhle dvojitou dávku Metabarona jsem se ale opravdu těšil a všechno zatím nasvědčuje tomu, že bych se mohl dobře bavit.

Knihy ze série MDEK asi netřeba dlouze představovat, však už jsme jich na Iron Comicsu recenzovali pěknou hromadu. Nečekejte velký formát, za to si můžete vybrat mezi pevnou vazbou, nebo levnějším paperbackem. Hned můžu prozradit, že jsem u čtení Castakaky neměl žádný problém s rozměry a to samé platí pro perfektní kvalitu papíru a tisku. Ale není divu, protože zatímco za paperbeck zaplatíte doporučených 649,-, na knihu v pevné vazbě si z pokladničky vytáhněte rovnou devět stovek. Komiksy pochází z let 2007 - 2013, ale kdyby mi někdo řekl, že se jedná o díla z ranných osmdesátek, neměl bych problém mu to uvěřit. Technikálie tedy máme za sebou, a teď se pojďme podívat, jak Metabaron potěšil mou čtenářskou duši.

První polovina knihy je věnována příběhu s názvem Castaka, ve kterém nahlédneme do dávné minulosti, ještě před zrod samotných Metabaronů. Už od prvních stránek na nás Jodorowsky, společně s úžasným kreslířem Pastorasem, chrlí jednu krvavou scénu za druhou. Na pozadí všeho toho násilí můžeme sledovat, jakých kodexů se drží znepřátelené strany Castaků a Amakurů, a že dodržování takovýchto zdánlivě bohulibých pravidel přináší hlavně další zbytečné krveprolití. Nejdříve to vypadá, že můžeme zapomenout na silné ženské hrdinky, jediná významnější žena, královna Oriela, poslouží jen jako oběť a záminka pro válečné běsnění. Její syn Dayel, násilně zplozený sirotek, projde rituálem exorcismu a představuje novou naději jako jediný plodný muž. Křivdy ale nebyly odpuštěny a tak se z hrdiny stává vyvrhel. Pak se ale na scéně objeví Antigrea a roztočí se ten pravý kolotoč Jodorowských představ o komiksovém originu... OK, víc už do příběhu zabrušovat nebudu a raději hned prozradím, že přesně takový přímočarý Jodorowsky mi už pomalu začínal chybět. Takže ode mě oba palce nahoru a můžeme se podívat na druhou, o něco kratší část knihy.

Metabaronovy zbraně jsou spíše taková jednohubka, i když jí nechybí patřičná epičnost. Poslední Metabaron se tady musí projít hned několika zkouškami a prokázat svou nesmlouvavost a touhu po vítězství za jakoukoli cenu. Krásně nakreslený příběh, ve kterém se postupně vystřídali hned dva ilustrátoři, je bohužel trochu vytržený z kontextu a nejen, že na Castaku nenavazuje, ale odehrává se v podstatě na konci celé Metabaronské ságy. Spíše ho tedy vnímám jako jakýsi zajímavý bonus, který by ale bylo škoda minout, stejně jako hromadu opravdových bonusů na konci knihy.

Nový komiks z edice MDEK jsem si opravdu užil a každou stránku jsem doslova hltal v očekávání co přijde dál. Tohle je dvojice sice nesourodých, ale krutých, krvavých a nesmlouvavých příběhů, která perfektně dokresluje svět Metabaronů.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku