ČERNOBYL: PÁD ATOMGRADU

05.02.2024

Stalo se to sice v roce 1986, ale pořád to nepřestane udivovat. Havárie jaderné elektrárny stále inspiruje spoustu literatury, televizního i herního průmyslu.

Matyáš Namai své schopnosti dokázal již svou adaptací 1984. Jsem zvědav, jak se mu podařilo zpracovat svůj vlastní námět na ožahavé téma Černobyl. Je vhodné říct ožahavé? Každopádně kniha je pěkně zpracovaná, v pevných deskách s přebalem a celá překypuje žlutou a modrou barvou. Jak uvádí na začátku sám autor, jedná se o koláž výpovědí svědků, dobových záznamů i oficiálních čísel. Čeká nás tedy vcelku autentická jízda do Pripjati, ochranné obleky, dozimetr do ruky a jdeme na to.

Sovětská věda vzkvétá a jaderná technologie je na vzestupu, ať už se jedná o energii nebo o zbraně. Jsou však k tomu dostatečně technicky znalí a kompetentní? Podle jejich uvážení samozřejmě ano. A tak vyrůstá a prosperuje město Pripjať, postupně, byť se zpožděním, se dokončují jednotlivé bloky elektrárny. Pokud někdo neplní stanovené podmínky, je pěkně po komunisticku vyměněn. Principy fungování jaderné elektrárny jsou nám taky lehce představeny a spousta věcí je testována až v produkčním provozu. Ruku na srdce, takhle to funguje v mnoha oborech někdy i teď. Nedodržení pravidel nakonec vedlo k explozi a nekontrolovatelnému požáru. Tutlat, tutlat a zase tutlat. Nakonec však museli s pravdou ven.

Kniha poskytuje pohled nejen na samotnou havárii, ale hlavně na všechno, co s tím souvisí a také co následně souviselo. Jsou stručně popsány všechny události okolo nemoci z ozáření, následky exploze, politickými manévry i soudním procesem. Je to k neuvěření, co dokáže napáchat pár omylů a hlavně bezohlednost a vliv nelidského vedení. Škoda, že se lidstvo obecně nepoučí ze svých chyb.

Velká pochvala patří autorovi za získané rešerše k tématu jaderné problematiky i samotnému Černobylu. Kniha tedy podává realistický pohled na celou událost i na okolní život. Použití minimálního množství barev má také své kouzlo. Jedná se komplexně o fajn komiks, který nejen dnešní mládež moderně přiblíží událostem okolo havárie. Určitě stojí za přečtení a potěší fakt, že se jedná o české dílo.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku