CESTA KOSTÍ

07.02.2022

"Někde v dálce cesty kostí..", nebo jak to zpíval Pája Bobků. Tento ukradený song však naštěstí nepojednává o sovětském mrazivém hororu, který tady dnes máme.

Kaplanova bichle se u mě zapsala zásadním způsobem, a tak jsem se na další komiks od nakladatelství Mighty Boys třepal jako ratlík s epileptickým záchvatem. I Cesta kostí vyšla ve dvou variantách, v klasické a sběratelské s přebalem, který vypadá vážně skvěle. Autory jsou, na české poměry zatím méně známí, Richard Douek a Alex Cormack. Horory jsou mé oblíbené téma a moc takových komiksů není, tak jsem zvědav, jak si s tím tito chlapi poradili.

Děj nás zavede do padesátých let minulého století na sovětskou sibiř, kde začínáme v drsném prostředí nemilosrdného gulagu, ve kterém politický vězeň Roman krade jídlo pro neznámou postavu, která jej má střežit, říkejme ji zatím třeba Domovoj, říká ji tak totiž i Roman. V pracovním táboře je to však překvapivě k nevydržení, a tak s dalšími dvěma vězni zosnují útěk do mrazivé pustiny. Něco mi říká, že to nebyla úplně šťastná volba. S nedostatkem jídla a mrazem bojující švarní sovětští vězni Sergej, Grigorij a Roman melou z posledního. Prvotně zdánlivě skvělý nápad uprchnout se mění v děs a hrůzu a přepadá je čiré zoufalství.

Postupně se v nich probouzí až zvířecí instinkty přežití a začnou se dít věci. Do toho je celou cestu nenápadně doprovází již jmenovaný Domovoj, který se ukazuje jen Romanovi a není to úplně takový strážce, jak se zprvu zdálo. Čekáte-li šťastný konec, tak záleží na tom, jak slovo "šťastný" definujete. Od samotného závěru, který přišel jako blesk z čisteho nebe, jsem čekal o malilinko více a hororových prvků mohlo být klidně taky více, ale nijak to neubírá na celkovém dojmu, který je velmi uspokojivý.

Drsná ruská survivalovka, která je plná sněhu, chlastu a deprese. Říkáte si, že tohle je běžný popis Ruska, a že na tom není nic zvláštního? Tak si k tomu přidejte samopalné zbraně, politické vězně a medvědy! Sakra, pořád typické Rusko. Ale vězte, že v tomto komiksu je toho daleko víc a i průměrný Rus by se strachy posral. Hororovka s pořádnou atmosférou, na které má, mimo povedený scénář, podíl i parádní kresba, jež není naštěstí přehnaně přeplácaná a úderně vyzdvihuje nejen brutální chvilky na Sibiři, kde nechybí kanibalismus ani decentní nadpřirozené prvky. Jedná se o skvělou a uzavřenou jednohubku s rychlým spádem a pokud máte rádi horory, tak vás to nezklame. I vize dalších komiksů od Mighty Boys je více než zajímavá!

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku