COMIC-CON JUNIOR 2023

23.10.2023

Sedím si tak večer u televize a najednou mě napadne: "Ty jo, už jsem dlouho nebyl na Comic-Conu." A světe div se, on se teď opravdu další Comic-Con chystá. Skvělá zpráva a už se moc těším, protože Prahu miluju a… Počkat! Jsem vedle jak ta jedle, tohle totiž bude druhý ročník Comic-Con Junior, který se, stejně jako loni, koná v Brně. Nevadí.

Konec vtipkování na adresu našeho druhého největšího města, raději se s vámi podělím o své zážitky. Abraka dabra a už stojím na nádraží, čekám na vlak, a protože se jedná o "juniorskou" akci, beru s sebou i neteř, která je velká fanynka mangy, anime a všeho asijského kromě sushi. Vyrážíme tak, abychom stihli otevření bran Kongresového pavilonu E, což se nám ale nakonec úplně nepovede. Cesta byla pohodová, dali jsme si v Regiu jejich klasický dortík za deset korun, ale vás spíše zajímá to, jak vypadal letošní Comic-Con Junior, takže myslím, že nastal čas přesunout se na brněnské výstaviště.

A to stylově, šalinou. Před pavilonem stojí jen pár malých opičáků, většinou v doprovodu rodičů. Řady u vchodu se nekonají, ale možná to bude tím, že jsme tady až těsně před desátou hodinou. Takže žádné velké zdržování a přes šatnu si to mašírujeme do hlavního sálu na oficiální zahájení. Na pódiu se nejdříve předvedou cosplayeři a hned po nich přichází na řadu samotní pořadatelé. Jedním z největších příslibů je údajné zvýšení počtu míst s občerstvením, takže si pořadatelé možná něco vzali i z naší loňské kritiky. Následuje předávání herecké ceny, kterou získává Naďa Konvalinková a pak ceny komiksové, kterou si odnáší Klára Smolíková. Nakonec je tady ocenění pro zahraničního hosta a na pódium přichází představitel seriálového Supermana Dean Cain. Tady už se rozezní pořádný aplaus, a Dean si publikum opravdu užívá. Následují samozřejmě další zahraniční hosté jako Connor Trinneer a nebo Lexa Doig, známá ze seriálu Andromeda. Tohle byl velmi povedený úvod, a protože jsme se nadlábli už ve vlaku, můžeme se hned vydat do herní zóny, která se nachází v přízemí.

Tady to opravdu žije. Rozhodně nejrušnější část celého Comic-conu a není divu, videohry opravdu táhnou. Na první pohled vidím, že se rozrostl prostor i množství všech herních zařízení. Část s deskovými hrami se totiž přesunula do nejvyššího patra pavilonu. Dává to smysl, protože v tomhle hluku by se deskohráčům moc dobře nedumalo, například u partičky nového Zaklínače. Spolu s rozšířením jídelních zón, další dobré rozhodnutí. Zpátky ale do videoherní zóny. Všechny stojany s moderními i retro konzolemi, herní PC a dokonce i závodní sety s volantem jsou plně obsazeny, takže nejdříve spíše jen přihlížíme. Občas se nám nějaký gamepad podařilo ukořistit a je jasné, že letošní vánoce budou ve znamení nového Super Mario Bros. Wonder. U téhle krásně vypadající plošinovky jsme totiž strávili asi nejvíce času.

Hned vedle jsou stánky Xzone, Imago a dalších obchodů s merchem. Velmi chytře a strategicky zvolené místo. Sám bych tady za jiných okolností nechal majlant, ale dneska jsem se rozhodl příliš neutrácet a prostě si jen užívat atmosféru. Neteř si po dlouhém vybírání ukáže na mystery box Stray Kids (K-popový boyband), od čehož jsem ji chtěl odradit, ale rychle jsem to vzdal. Naštěstí byla z obsahu téhle taštičky za 350 českých korun nadšená. Paráda, ale ten hlavní prostor pro utrácení peněz je o patro výše.

Tady jsou totiž stánky s knihami a především komiksy. Vím co jsem před chvílí napsal, neměl bych, ale stejně jsem párkrát sáhnul do peněženky. :) Nechybí samozřejmě ani oblíbený stánek časopisu Pevnost a spousta velkých i opravdu malých vydavatelství. Z těch čistě komiksových tady podle mě docela chybí Comics Centrum, které se ale neúčastnilo ani loňského ročníku. Některé stánky pak nabízejí festivalové slevy, u jiných si zase můžete pořídit bazarové a výprodejové kousky.

Samozřejmě jsme v poledne museli zajít do Asian Line kde probíhala přednáška s výstižným názvem Fráze z korejských dramat. Ok, tohle rozhodně není můj žánr, ale nejsem tady jen kvůli sobě. Hodinové povídání o klasických korejských hláškách jsem si neužil tak, jako neteř, která stylově oblečenou Annu Ondráčkovou doslova hltala. Musím pochválit perfektní přípravu a taky interakci s publikem. Menší sál sice nebyl zaplněn ani do půlky, ale fanoušci Asijských dramat si přišli na své a dávali to hlasitě najevo. O, daebak!

Nechyběli opět čeští komiksoví autoři, jako Štěpánka Jislová, Nikkarin, Dan Černý nebo Petr Kopl. Posledně jmenovaný opět celý den trpělivě kreslil obrázky za příspěvek na charitu. Zájem byl opravdu velký a u všech autorů se střídali mladší i odrostlejší čtenáři, aby si nechali podepsat svůj oblíbený komiks nebo prohodili pár slov. Bohužel ani na letošní "juniorský" ročník se pořadatelům nepodařilo dostat žádného zahraničního komiksového hosta. Vzhledem k velké oblibě mangy by se nabízelo pozvat například některého z japonských autorů, ale to už je samozřejmě na pořadatelích. Já doufám, že napřesrok se už konečně dočkáme a vedle Nikkarina bude sedět například Gege Akutami.

Jako takový pomyslný vrchol pro nás pak byla přednáška s Deanem Cainem, která se samozřejmě nesla kolem seriálu Lois & Clark, u nás vysílaného jednoduše pod názvem Superman. Velmi sympatický, milý a skromný herec, pokud tedy můžu soudit na základě takovéhoto interview. Navíc se od dob své největší slávy ani moc nezměnil a celou dobu jsem v něm viděl toho slavného superhrdinu, kterého jsem v dětství obdivoval a těšil se na každou epizodu. Pochválit musím i moderátorku Silvii Šustrovou, která byla jako obvykle skvěle připravená, dobře nás bavila a hosta dokázala udržovat v naprosté pohodě. Takhle by to mělo vypadat a Silvie je opravdu člověk na svém místě.

Takže jo, zase jsem porušil všechna předsevzetí a nakonec jsem vyprázdnil celou peněženku až do posledního drobáku. Tohle byl drahý, ale velmi povedený ročník a kromě těch materiálních věcí, které mi budou zdobit knihovničku, si odnáším spoustu pěkných zážitků. Neteř je taky spokojená a i když je to její první ročník, dává plné hodnocení pět z pěti Pikachu čepic. Pořadatelé se poučili z několika loňských chyb a myslím, že se jim podařilo vše vyšperkovat. Ale jsou to hlavně všichni tvůrci, herci, cosplayeři a především děti, které vytvářejí na Comic-Conu skvělou atmosféru.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku