COMIC-CON PRAGUE 2023

17.04.2023

Svátek fantasy, komiksů a obecně popkultury je zase tady. Již tradičně máme namířeno do našeho hlavního města na místo, jež se zove O2 universum. Čtvrtý ročník pražského Comic-Conu slibuje opět řadu hereckých hvězd, komiksových autorů, ale i dalších zajímavých hostů, cosplayů a všelijakého širokého programu pro všechny věkové kategorie. Obecně bychom to měli, ale teď už pojďme nasát atmosféru přímo z hlavního dění!

Pro nás trochu road trip, jelikož naše cesta začíná na nádraží ve Svinově. Pátek, 7 hodin ráno, ale zato business třída, to si necháme líbit, snad nám zbydou peníze alespoň na nějaký ten komiks nebo obrázek od našeho oblíbeného kreslíře. Bagetka o velikosti asijského přirození a bezlepkový muffin sice není úplně naše pravé ořechové, ale my si tenhle výlet nenecháme ničím zkazit, a tak otevíráme první Plzeň. Tradičně si cestou dáváme partičku mariáše a ladíme harmonogram přednášek, na kterých se, naštěstí, víceméně shodneme. S batohem, plným nejen Aaronových komiksů k podepsání, vypadáváme z vlaku na Hlaváku a šineme si to směr tradiční zastávky po antikvariátech, speciálních prodejnách, a dalších místech, která v naší skromné Ostravě chybí. Po vydatném asijském obědě (asi nás k výběru jídla inspirovalo srovnání bagetky z vlaku) házíme naše Luj Vyton kufry na hotel a honem, ať stihneme Comic-Con od začátku v plné parádě!

Stihli jsme, jelikož nás hotel ubytoval s řádným předstihem. Naše kroky se přibližují k samotnému centru dění. Počasí nám sice moc nepřeje, ale akci konanou uvnitř to nijak neomezí. Akorát kuřáci budou možná trochu moknout, pokud se nevměstnají pod připravené kuřácké stánky. Nafasovat pásky, uložit bundy, doplnit pitný režim čepovaným pivkem a můžeme se jít směle rozkoukávat. Prvních pár chvil je universum poloprázdné, ale s postupem času se samozřejmě hrnou další a další návštěvníci a brzy se prodíráme davy. Já hned mířím ke stolku s mým oblíbeným komiksovým scénáristou Jasonem Aaron, od kterého si nechávám podpsat prvního Punisher MAX, Parchanty z Jihu a Skalpy, které mi podepsal i kreslíř Guéra. Ten byl ochotný i do komiksu načrtnout nějakou svou skicu. Takže velká paráda. Cítil jsem se trochu blbě, že jdu za Aaronem hned se třemi komiksy, ale za mnou si to štosovali další lidé s plnými náruči knih. Aaron prostě táhne.

Ale už se přesuňme do hlavního sálu, kde nás čeká první velká talk show. Z temné strany vystupuje na pódium pořád čilý a jak sám řekl "Still alive" samotný Palpatine. Do it! Napadá mě jako první, k tomu tady ale chybí Saruman. Ian McDiarmid ztvárnil ve Star Wars jednu ze zásadních postav, která stála za zrozením samotného Darth Vadera. Ian je navzdory své roli ve skutečnosti naprostý pohodář a sympaťák a hlavně dosti upovídaný. Hovořil samozřejmě především o své roli Palpatina a jak se k ní dostal. Rozhovoru se ujala Alžběta Trojanová, která to sice měla dosti usnadněné, jelikož převažovaly dlouhé hercovy monology, ale zvládla to tradičně s přehledem, což dokazovala i v dalších panelech.

My se jdeme porozhlédnout po okolí, a že je toho tady opět fůra. Průběžně se v několika dalších sálech konají i fanouškovské přednášky na různá témata, takže každý si přijde na své. Velká deskoherna, turnaje, videoherna, stánky s knihami, komiksy, všelijaké merche. Své stánky tu mají staré známé obchody, ale i mnoho nových a asi každý návštěvník pustí nějakou tu kačku. 

Většina programu a obecně organizačních záležitostí je stejných, jako v minulých letech, ale samozřejmě je zde i spousta novinek, které se rozléhají i v další nově přístupné části budovy. Nás, jako komiksové fandy, zajímají nejvíce stánky od Crwe a Comics Centra a samozřejmě samotní autoři, kterých je zde mnoho. Mimo jmenované výše jsou zde i Brian Bolland, Frank Cho, Petr Kopl, Nikkarin, Dan Černý a spousta dalších. Někteří i kreslí a můžete si tak odnést originál. I my toho využijeme, ne že ne.

Pokémoni jsou všudypřítomní a asi nikdy neomrzi. Dokazuje to i velký prostor věnovaný právě jim a nadchne nejednoho nadšence, mimo sběratelské karty a další merch si zde mohou znalci i zasoutěžit. Petr se společně s ostatními dětmi chvíli přehraboval v kartičkách a nakonec si něco i odnesl, a Pokémoni to nebyli.

Ve videoherní zóně jsem to Petrovi natrhnul v Mario fotbálku, který pak musel nejen podlézt stůl musel, ale také spláchnout žal jedním pivkem. Nenechám ho v tom ale samotného. Následuje přednáška s herci ze seriálu Haló, Haló, ale ty si necháme na sobotní program a míříme vstříc umělé inteligenci, když my jsme té inteligence moc nepobrali. Zajímavé povídání Martina Klímy (spoluautor např. Kingdom Come Deliverance) a Darii Hvížďalové o spojení AI a herního průmyslu by klidně vydalo na celodenní program, bohužel se museli vejít do jedné hodiny, ale i tak to bylo více než zajímavé a zaznělo, že se určitě zatím nemusíme umělé inteligence bát.

Čas kvapí a naše cesty s Petrem se na chvíli oddělují. Petr jde nasát novinky od Comics Centra a já mířím na talk show s českou hereckou legendou a vodníkem Pepou Dvořákem. Vypravěč na slovo vzatý. Jakmile se dostal ke slovu, nešlo jej zastavit. Svým zábavným projevem, historkami z natáčení Návštěvníků i interakcí s publikem rozhodně pobavil. Chvílemi to připomínalo stand up comedy a strčil by do kapsy kdejakého dnešního komika.

Hlavním tahákem prvního dne je každoroční slavnostní zahájení celé akce. Dlouhatánské fronty se vytvořily před sálem již nějakou dobu před začátkem. My jsme takticky počkali, až se davy nahrnou dovnitř. Přišli jsme ve chvíli, kdy všichni byli uvnitř a my už jsme se tam samozřejmě nedostali. I takové strastiplné chvíle zde můžete zažít, ale nezoufali jsme.

Zamířili jsme tedy alespoň na besedu se zahraničními komiksovými autory, která za chvíli následovala. Rob Williams, Jason Aaron, Brian Bolland, Mahmud Asrar, R. M. Guéra, Frank Cho, to už je solidní nálož komiksové kvality. Chlapi se rozpovídali o tom, jak se ke komiksům dostali, kam komiksy nyní směřují, o vlivu nyní všudypřítomné a již zmiňované AI, což může neblaze ovlivňovat práci kreslířů a rozpoutalo to mezi nimi bouřlivou diskuzi, a mnoho dalšího. Trochu mě mrzelo, že se beseda částečně kryla s hlavním zahájením, a tak zde bylo poskrovnu posluchačů v publiku. Na druhou stranu jsem měl alespoň možnost sedět v první řadě. Pro mě osobně ruční kresba těchto umělců má své kouzlo a příběh a AI tohle nikdy nemůže nahradit.

Jako vsuvku zde přikládám Petrovu příhodu z hajzlu:

"Filip vám slíbil mou historku ze záchodu, tak tady ji máte. Bohužel vás zklamu, jestli očekáváte nějakou erotickou zápletku. Možná tady není vůbec žádná zápletka. V klidu si močím do pisoáru a najednou za sebou slyším hlasy, nějací mladíci si asi povídají v kabinkách. Otočím hlavu a nad kabinkou vidím nejdříve papírovou čepici Pikachu a pak i hlavu jejího majitele, který má buďto dva a půl metru, a nebo, což mi bylo trochu divné, stojí na míse. V tuhle chvíli mě surreální zážitek tak rozhodil, že si vlastně nic dalšího nepamatuju. Já budu doufat, že se nejedná o nějaký nový trend a byla to jen jednorázová Pikachu challenge a předávám slovo Filipovi."

Situace popsaná Petrem si vyžaduje zásah infekční houby, i na to jsou zde připraveni, neboť v sekci od HBO jsou letos kulisy ve stylu The Last Of Us, Pedro Pascal by byl pyšný.

Páteční večer je plný programu, který ukončuje Kotleta a mudla z Fantastických zvířat. My jsme si to již namířili na pivko a tataráček do jedné z místních knajp. Předáváme si dojmy z prvního dne, vzájemně si ukazujeme …fotky, které jsme dnes pořídili, popíjíme a v tom se Petr zvedne s prohlásí: "Počkej, jdu na pivko." Nejvyšší čas jít na hotel a vyspat se na nejnabitější ze tří dnů.

V sobotu již z tramvaje vidíme obrovské fronty před O2 universem, dneska to bude velké. Od vstupu si to rovnou šineme do fronty u hlavního sálu, kde nás čeká hvězdná show. Herci Corin Nemec a Richard Dean Anderson aka MacGyver k nám přicestovali Hvězdnou bránou. Opět natřískaný sál a mi se jen se štěstím podařilo dostat dovnitř. Richard se rozpovídal o své cameo roli v Simpsonech a prozradil, že je to jeho oblíbený seriál.

Oba herci jsou milí a zábavní chlapíci a celé se to neslo v přátelském duchu, na čemž má velký podíl i moderátorka Silvie Šustrová, která každoročně vede talk show s naprostým přehledem. Primárně samozřejmě vzpomínali na natáčení Stargate, na což hned ze začátku Richard vtipně s nadsázkou poznamenal, že to je dávno a že si nic nepamatuje. Oblíbenou hračkou chlapců je Zat'nik'tel, který jim připomíná mimozemský penis a Richard projevil zájem o "vagina gun". Ano, i takto se to může zde zvrhnout. Jednalo se asi o jednu z nejlepších talk show celé akce.

Následuje fantastické zvíře, tedy takový medvídek koala, špičkový pekař a mudla ze slavné trilogie. Moderování tohoto panelu ujal Tukan a jako jó, dobrý. Milovník komiksů a hlavně showman na slovo vzatý, i tak by se dal ve zkratce popsat herec Dan Fogler. Nás, jakožto komiksové fandy, zaujalo, že pracuje na svém vlastním komiksu. Publikum určitě pobavil, ale opět zde byl menší problém s kapacitou a nedostalo se na všechny. Holt sobota je narvaná a beznadějně vyprodaná.

Zkažená mládež z fenoménu Stranger Things už tak netáhne. Lidí je zde sice spousta, ale do plné kapacity to má daleko. Není se čemu divit, timhle mladí herci jsou teprve v začátcích svých kariér a kdo ví, třeba se za pár let někde blýsknou a budou oni těmi hlavními hvězdami podobných akcí. Raphael Luce a Elodie Grace Orkin se podle představ rozpovídali hlavně o výše zmiňovaném seriálu a nejen o svých ne úplně kladných rolích.

Sobota fakt praská ve švech, prodíráme se davy kamkoliv jdeme, prodírá se i robůtek R2-D2, kterému však davy dělají uličku. Účast je fakt obrovská a není divu. My jsme v mezičase navštívili české komiksové autory, popovídali si s Nikkarinem, nechali si něco nakreslit od Petra Kopla, a to je na těchto akcích to hezké. Což potvrdili i sami autoři. Potkat se se svými fanoušky na takové akci má své kouzlo.

Z větších talk show ještě navštěvujeme Dannyho Glovera, pak herce z komediálního seriálu Haló, haló, kde Richard Gibson ztvárnil ikonického gestapáka a na večer jsme si šli poslechnout besedu časopisu Level za účasti Dana Vávry, Pavla Dobrovského, Michala Rybky a Martina Bacha, kteří se rozpovídali o videohrách a byla to hned od začátku fakt prdel. Celkově se mnohé debaty točily dost kolem umělé inteligence, a není se čemu divit, jelikož je to velmi aktuální téma dnešní doby. Panely prokládáme menšími přednáškami a pivkem a průběžně obrážíme všechny stánky. No, pár kilometrů v nohách po této třídenní akci mít budeme.

V neděli už jen doháníme, co jsme nestihli, necháváme podepsat poslední komiksy a užíváme závěrečných chvil Comic-Conu. Z velkých besed si nenecháváme ujít herce Grahama McTavishe, který zde přijel jen na neděli a ráno opět MacGyvera, který je tentokrát sám a opět naplnil sál. Celý den se už nesl v takovém klidnějším duchu a především na komiksových autorech už byly vidět známky vyčerpání, což je pochopitelné. Na samotný závěr, než nám pojede vlak zpět do Ostravy, jsme ještě rychle zaskočili na panel s Constantinem, tedy hercem Mattem Ryanem, milovníkem piva a Manchesteru United. Na prvním se shodneme, na druhém už ne, ale nevadí, my už míříme směr domů.

Jednalo se o skvělou akci. Jediné co mě na celém Comic-Conu mrzelo, je to, že se nedají stihnout všechny přednášky a talk show, jelikož je jich opravdu velké množství a spousta jich je zajímavých. Letošnímu ročníku se nedá vytknout opravdu nic. Sešla se dobrá parta herců i autorů, kteří byli přátelští a o zábavu bylo postaráno až nad rámec. Škoda, že se v některých případech nedostalo na všechny, sály byly beznadějně přeplněné a stovky lidí nervózně postávali před dveřmi a bušili :). Sice jsme samozřejmě neměli šanci stihnout všechny panely, ale tam kde jsme byli, tak moderátoři rozhodně letos nezklamali a neregistrovali jsme žádné "faux pas". Už nezbývá nic jiného, než se těšit, co přinese pátý ročník.

Filip & Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku