CRIMINAL 3: NOČNÍ ROZHODNUTÍ

28.02.2022

Do třetice všeho kriminálního! Nažhavte hlavně svých zbraní, nabruste čepele mačet, ubalte si brko, všechno to někam schovejte, nikomu o tom neříkejte a raději si o tom jen přečtěte.

Hned po Ceterové s Vémolou je to můj druhý můj nejoblíbenější pár. Řeč je samozřejmě o Edu Brubakerovi a jeho dvorním kreslíři Seanovi Phillipsovi. Ti, narozdíl od prvně jmenovaných, nejsou rozumu mdlého a již celá léta přispívají společnosti a spolu tvoří především dokonalé kriminálky. Kniha nese název Noční rozhodnutí, teda když pominu slůvko Criminal a číslo tři. Na přebalu se nám prezentuje spousta zajímavě vyhlížejících postav včetně jakési podivné Chewbaccy. Uvnitř je celkem 400 stránek, které opět, mimo několika příběhů, obsahují i celou řadu zajímavých bonusů.

Oproti předchozím dvěma knihám obsahuje tento díl více kratších povídek. Opět se toho hodně točí kolem již známého rodinného klanu jménem Lawless i dalších, z dřívějška známých, postav. Zasazení jednotlivých příběhů je velice pestré. Hned v první části se podíváme do basy a jak to dopadne s někým, kdo vyruší komiksového nadšence při čtení oblíbeného hrdiny. Ale není to jen o Zangarovi, bojovníkovi podobnému Conanovi nebo Xeně, ale hlavně o Teegu Lawlessovi, kterého se chce někdo za každou cenu, tedy za cenu pět táců, zbavit, a tak následně vyráží na cestu po státech se svým synátorem.

Z Chewbaccy z titulní strany se vyklubal kung-fu vlkodlak, což je další komiksová postava v magazínu, které si naši zlohrdinové oblíbili. Komiks v komiksu, s touto verzí "Inception" se tady ještě párkrát setkáme a pro mé překvapení je to pro potřeby hlavního děje docela důležité. Vyrůstat jako komplic svého otce při jeho zločineckém řádění asi není úplně optimální dětství. Komiksový magazín mu alespoň na chvíli umožňuje uniknout od reality. Z reality se snažilo uniknout i osazenstvo z dalšího příběhu, ve kterém se přesuneme na odvykačku za Ellie/Angelou, která tam být nechce a ospravedlňuje si drogy jako prohlubování svých smyslů. Za příklad dává hudebníky, kteří své největší hity složili taky sjetí. Vám ale ať nejdou příkladem. Nikdy neberte drogy, nikdy nikomu neberte drogy. Dočkáme se i menšího ponaučení, a to, že není optimální se zamilovat na odvykačce.

A tak další příběhy plynou dál a dál. Narazíme na wrestlingového zápasníka, který vykradl tokijské klenotnictví a na stará kolena ho to nemile spojilo s již několikrát skloňovaným Teegem. Komplikace střídá komplikaci. My už se ale přesouváme na jakýsi Comic-Con, kde, jak se zdá, jde lehce si splést cosplayerku s prostitutkou a já už v hlavě přemítám, co budu dělat na letošním pražském Comic-Conu. V povídce Zlý víkend však jde o zahořklého starého komiksového kreslíře, kterého doslova vše štve, ale nejvíc je deprimovaný ze svých ztracených stripů. A opět svou roli sehraje i jeden z Lawlessů, nečekaně. Posledním příběhem jsou Sirotci, kde se autoři primárně zaměřili na již dobře známého Teegova syna Rickyho Lawlesse, který v drogovém rauši mívá halucinace a vídá svého mrtvého tatíka. A je jasné, že u jeho smrti to neskončí... Jednotlivé povídky jsou víceméně samostatnými jednotkami, ale v mnoha bodech se prolínají a navazují na sebe.

Oproti předchozím dvěma knihám je to o krapet slabší, ale žádné zásadní zhoršení kvality to není. Nic nelze ždímat do nekonečna a v nejlepším by se mělo přestat. Je to skvělá deluxe trilogie, která si zaslouží své VIP místo v knihovničce. Brubaker je naprosto skvělý, co se popisu charakteru postav týká, což ve třetím Criminalu dohnal téměř až k dokonalosti. Samotné zápletky a děj jednotlivých povídek jsou kvůli tomu sice lehce upozaděny, ale i tak jsou parádní. Noir nádech podtrhuje samozřejmě famózní kresba Phillipse, bez kterého by to ani nebyl Criminal.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku