CRIMINAL 2: POSLEDNÍ Z NEVINNÝCH

06.11.2020

Historie je protkaná nerozlučnými reálnými i fiktivními dvojicemi, jakými jsou například Bonnie a Clyde, Terrance a Phillip, Eva a Adolf, Laurel a Hardy, Pat a Mat nebo Alžběta a Mikoláš. Stejně jako všichni tihle jmenovaní, jsou i Ed Brubaker a Sean Phillips již ikonické duo. V našem komiksovém žehlení jsme se již u série Fatale přesvědčili, že tahle dvojka se ve své branži vážně umí otáčet.

Omnibus s názvem Criminal je již druhá kniha této série, tentokrát s podtitulem Poslední z nevinných, což je i jeden z příběhů. Stejně jako první Criminal, je i tento v tzv. Deluxe edici, což vlastně znamená, že kromě tří samostatných příběhů kniha obsahuje i spoustu bonusů v podobě krásných ilustrací, esejí i minikomiksů, které vážně stojí za to. Všemu předchází srdceryvná autorova předmluva, ve které v krátkosti popisuje osobitost svých příběhů.

Prvním příběhem je Zlá noc, který nám vypráví o z úrazu se zotavujícím, lehce psychicky labilním kreslíři a bývalém padělateli Jacobovi, který byl dříve mimochodem odsouzen za vraždu své manželky, kterou, jak se zdá, nespáchal. Nyní si sám v klidu živoří a zpravidla bdí dlouho do noci. Jeho možná až nudný stereotypní život mu však naruší, jak už to u Brubakera bývá zvykem, neznámá a krásná žena, na kterou narazí v bistru. To, že si ji pak narazí i u sebe doma, asi není vhodné zmiňovat a už vůbec ne tímhle způsobem. Iris, což je jméno té ženy, však měla násilnického a zločineckého přítele Dannyho, který chtěl pod výhružkami Jacoba využít ke svým nekalým úmyslům. Dějem pořádně zamíchá Jacobem zaujatý policejní vyšetřovatel Starr, který jej již dříve vyšetřoval. Vše se zde točil kolem falše, intrik a sexu. Byť to napřed pro Jacoba vypadalo jako v pohádce, nakonec ona noc byla nejen pro něj zlou nocí.

V druhém příběhu s názvem Hříšníci se potkáme s Tracym Lawlessem, který se již mihnul i v první knize Criminal. Tento válečný veterán aktuálně poměrně nedobrovolně maká jako zabiják pro pana Hyda. Neplní však slepě každý rozkaz, ale napřed si u své potenciální oběti proklepne, zda si to vážně zaslouží, což už Sebastiana Hyda celkem štvalo. Co ho ale sralo více, byly neobjasněné vraždy nedotknutelných, které se poslední dobou děly, a které on sám nenařídil. Pokud Tracy zjistí, kdo za těmihle vraždami stojí, bylo mu přislíbeno, že již nebude muset pro bosse Hyda dále makat. Situaci komplikuje týpek z vojenské policie, který chce Tracyho dostat za dezerci. Fakt, že spíte s šéfovou ženou, tomu celému nijak nepřispíval. Komplikací se postupně objevuje více a vše se to zamotává. Místní kněz zneužívající děti (překvapivě jinak, než byste čekali) by o tom mohl vyprávět svoje. Manipulace s dětskou myslí, ovlivňování za účelem zdánlivě vyššího smyslu s božím ospravedlněním a braní zákona do svých rukou. To je hlavním pohonem druhého příběhu, ve kterém pykají převážně hříšníci.

Název posledního příběhu je podtitulem celé publikace a jak poznamenal sám autor, je to to nejosobitější, co prozatím napsal. Setkáme se zde se spořádaným občanem Rileym, kterému se začíná blýskat na horší časy. Jeho otec umírá na raka a bohatá manželka mu obcuje s jiným. Zajímavě je zde pojato vzpomínání na jeho dospívání, které je vyobrazeno takovým wannabe retro stylem kresby. Vzpomínky se zde objevují často a není divu, že zásadním způsobem ovlivní celý děj v přítomnosti. Rileyho užírá, že nejsou věci tak, jak byly kdysi. A tak se rozhodne s tím něco udělat a samozřejmě to nebude v souladu se zákonem. Místy se sám vciťuji do jeho nostalgických chvilek a sám bych také nejraději některé věci nyní již zařídil jinak. I takové pocity umí čtení Brubakerových děl vyvolat, ale zpátky na stromy. Rileyho úmysly jsou temné, zosnuje plán a zajišťuje si alibi. Život se holt někdy zvrtne a člověk se jej všelijakými způsoby snaží upravit k obrazu svému. Ale za jakou cenu? Vážně ty zvěrstva za to stojí? Pro Rileyho ano.

Phillipsova kresba dodává Brubakerovému noirovému příběhu tu správnou atmosféru a nedovedu si představit, že by to měl kreslit někdo jiný. Každý ze tří příběhů je o něčem jiném, ale jedno mají společné, všechny jsou skvělé. Autoři dokázali, že jako čtenář se vžijete do pocitů hlavních a charakteristicky dokonale ztvárněných postav. Kriminálním příběhům dávají nový rozměr. Jedná se rozhodně o jeden z nejlepších komiksů, které jsem měl tu čest číst.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku