DEADPOOL 8: VŠECHNO DOBRÉ...

30.03.2020

Deadpoolova série se nachýlila ke svému konci a máme tady její poslední knihu. V předchozích titulech se potýkal s mrtvými americkými prezidenty, kradli mu orgány, dostal se do křížku s organizací S.H.I.E.L.D., získal si kamarády, jako je nekromant Michael, robožena Prestonová a duch Benjamina Franklina, ukradl Drákulovi nevěstu a sám se s ní oženil - s královnou monster a v neposlední řadě zjistil, že má dceru. Některé díly byly sakramentsky dobré, jiné zas neměly ani hlavu ani patu, bylo to jako na houpačce, tak uvidíme, jak dopadl finální svazek.

Pokud byste náhodou nevěděli, kdo je Deadpool, tak je to bývalý žoldák s vytříbeným smyslem pro humor, s extrémními regeneračními schopnostmi a se vzhledem, jako kdyby měl všechny kožní nemoci najednou v nejpokročilejším a nevyléčitelném stádiu. Zároveň jako jeden z mála komiksových postav ví, že je v komiksu, a občas promlouvá i ke čtenářům. Alespoň něco s ním mám společné, také vím, že jsem v recenzi, a občas promlouvám k vám, nerdům. Ale zpět k našemu obeďarovanému avokádu.

Wade Wilson, což je jeho civilní jméno, je zmaten a snaží se najít sám sebe, má totiž pocit, že nikam nepatří. Jede si tedy provětrat hlavu na Blízký východ, kde měl původně pomoci naftařské společnosti Roxxon za prachy sjednat pořádek a zajistit jim poklidnou těžbu. V Deadpoolovi se však hnulo svědomí a už nechce bezmyšlenkovitě zabíjet nevinné a rozhodne se Roxxonu vzdorovat, čímž nasere chlapíka, co si říká Omega Red. Jejich spor ho dovede až k tomu, že sám sobě udělá tracheotomii z propisky, a následně si při útěku z řetězů přehryže vlastní ruku, aneb pudy sebezáchovy v praxi. Komunistický Omegáč však není jediným, kdo mu jde po krku. Dalším je Flag-Smasher s celou organizací ULTIMATUM, kteří se Wadovi chtějí pomstít. Pool má ale dost práce s řešením záhady s dalšími skleněnými rakvemi, a jelikož v jedné z nich kdysi našel svou nynější manželku Shiklah, rozhodne se ji povolat na pomoc. Ta se situaci s rakvemi rozhodne vzít do vlastních rukou a probudí k životu svou armádu a zosnuje plán na ovládnutí světa, no pěkně se mu vybarvila ženuška.

Po Deadpoolových známých jde maskované komando v čele s Flag-Smasherem. Wade Wilson chce však zachránit situaci a naplánuje brutální masakr celé této organizace a dalších, kteří chtěli jeho hlavu. Tohle si Deadpool užil do poslední kapky krve a stálo to za to.

Celé to je takový překombinovaný mišmaš a je asi dobře, že to už končí. A jaký je konec celého příběhu rozděleného do několika knih? No jak to jen říct, konec Deadpoola je vlastně konec všeho.

Následuje několik krátkých příběhu zaměřených na vedlejší postavy celé série, což je příjemné zpestření. Shiklah řeší problém s neznalostí moderních dějin, a tak ji přestárlý dědula Kapitán Amerika předává materiály jako je Star Wars apod. k nastudování, aby mohla excelovat v hospodském kvízu. A tak to pokračuje i s dalšími postavami. Jedná se vždy pouze o pár stránek krátkých, ale celkem vtipných nápadů na minipříběhy o Deadpoolových známých, které jsou, troufám si tvrdit, lepší i vtipnější než hlavní dějství celého příběhu. Celou knihu ukončuje bonusový sešit, kde se sejde celá banda marveláckých postav a po vzoru televizního pořadu grilují Deadpoola, který jim to následně vrací. Především druhá polovina celého výtisku zachránila mé celkové hodnocení knihy.

Ke kresbě není co dodat, pojetí Deadpoola se mi líbí snad od každého kreslíře, se kterým jsem měl v rámci různých komiksů tu čest, a že se jich několik vystřídalo i v tomto konkrétním čísle. Scénář je však slabší, což byl vlastně standard téhleté série, o ničem zápletky, nudné dialogy, které občas zachraňuje nějaká Deadpoolova vtipná průpovídka nebo nečekaný masakr. Přes všechny nedokonalosti se mi to však dobře čte, rychle to odsýpá a fajn se u toho člověk zrelaxuje.

I když se nejednalo o nejlepší počin, který u nás vyšel, tak já mám pro Deadpoola přesto jakousi slabost a už se těším na jeho další sérii, která již u nás začala vycházet.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku