DĚJINY SCIENCE FICTION V KOMIKSU

20.02.2023

V komiksové podobě si můžete přečíst něčí životopis, přiučit se o historii dávných civilizací, nebo se třeba dozvědět více o algebře. Proč ne? Vždyť je to médium jako každé jiné. Dneska se podíváme na komiks, který se zabývá historií mého nejoblíbenějšího žánru, kterým je science fiction. Popravdě, hned co jsem tenhle komiks zahlédl v předprodejích, věděl jsem, že ho budu potřebovat a dneska už vám o něm dokonce mohu něco málo prozradit.

Začneme tradičně zpracováním. V pevné vazbě bez přebalu najdete přes dvě stě stran plně barevného komiksu. Opravdu pěkné vydání, kterému chybí snad jen všitá záložka, ta by se určitě hodila, protože se nejedná o úplnou jednohubku. Obálku pak zdobí pěkná ilustrace, ale už na první pohled vám bude jasné, že se jedná spíše o literaturu faktu, než nějaký souvislý příběh.

I když je pravda, že se nám autoři snaží přinést jakýsi příběh světové historie sci-fi, ale podle mě se jim to podařilo tak napůl. Hned v úvodu se přeneseme na počátek devatenáctého století, kdy mladá autorka Mary Shelleyová sepsala román Frankenstein neboli moderní Prométheus. My můžeme sledovat její inspirace, životní příběh i význam, jaký dílo mělo na vznik žánru sci-fi. A to se pomalu přesouváme k dalšímu velikánovi, o kterém jste už jistě slyšeli. Jules Verne dostává poměrně velký prostor a opět můžeme sledovat jeho životní cestu spolu se vznikem jeho nejslavnějších románů.

V tomhle duchu je pak sepsaná celá kniha a musím vyzdvihnout důraz na propojení jednotlivých autorů, respektive jejich vzájemné ovlivňování. Ze začátku mi přišlo, že spíše hltám zajímavé popisné texty a i když mi nevadila ta koncentrovaná nálož informací, trochu mi unikal důvod, proč je na pozadí toho všeho komiks. To se ale postupně změnilo a nakonec tady nebyla nouze o spoustu dialogů, které vám opět pomohou nahlédnout do hlav těch největších autorů sci-fi, jejichž dílo se až překvapivě často promítá do reálného světa vědy a výzkumu. K pochopení některých narážek je ale potřeba znalost zmiňovaných děl. Tady jsem se bohužel občas ztratil a některé části věnované, mně neznámé, francouzské sci-fi, jsem si kvůli tomu ani nemohl vychutnat. Jako celek je to ale pořád nadprůměrný a celkem čtivý komiks. Osobně mi víc sedí styl vyprávění Larryho Gonicka, jehož naučné komiksy jsou protkané humorem a velkou porcí nadsázky.

Tuhle publikaci si užijí především fanoušci znalí sci-fi a obávám se, že pokud vám nic neříkají jména jako Isaac Asimov, Arthur C. Clarke a jejich dílo, nebudou vám nic říkat ani Dějiny science fiction v komiksu. Nějaké jednoznačné doporučení ode mě tedy dnes nečekejte.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku