DONŽON - ZENIT 1: KAČEROVO SRDCE

20.04.2020

O tom, že humor a fantasy můžou jít ruku v ruce, mě aktuálně přesvědčuje seriál Disenchantment slavného Matta Groeninga. Jasně, občas na nějaký fórek narazíte i v Pánovi prstenů nebo Conanovi. Zeměplocha je jich plná, ale Donžon se nachází někde úplně jinde.

Tohle je spíš mix dospělejší verze Adventure time, říznutá karetní hrou Munchkin. Hned první kniha Kačerovo srdce vyšla už v roce 1998, u nás pak o tři roky později pod vydavatelstvím Mot. Výhoda fantasy prostředí je v tom, že příběh ani ilustrace nezestárly, právě naopak. Velký formát tomuhle komiksu sluší a i když by se mohl na první pohled jevit jako čtení pro děti a mládež, ve skutečnosti se mi zdá pro děti spíše nevhodný. Jednou z věcí, nad kterou budu lamentovat, je vydání v pevných deskách. Necelých 50 stran by víc zapadlo do brožované vazby. Popřípadě bych všech šest knih Donžon - Zenit nacpal do jedné velkoformátové knihy. Nechce se toho někdo ujmout?

Donžon je hrad, kterému vládne tučňák, což už samo o sobě ukazuje, že se nebude jednat o nijak vážný příběh, tedy pokud pro vás tučňák nepředstavuje nějaký symbol ctnosti, v tom případě se omlouvám. Když k tomu připočtete drako/krokodýla Marvina a zmateného kačera Herberta, který hned v úvodu dobrodružství přijde o srdce, je od prvních stran o zábavu postaráno. Dobrodružné putování předhodí hrdinům do cesty všemožné bizarní nepřátele a nechybí ani mučení mrtvých zvířat za pomoci fackovacího stroje. Hrad je zasažen Barbuchou, která přetéká skrz chodby a absorbuje vše živé... No a pak je tady konec a já mám smůlu, protože druhý díl je už delší dobu vyprodaný.

I když se mi lehounká knížka vešla do batohu, abych si užil na sobotním výletě, opakuju se, ale tyhle příběhy by si zasloužily nějaké souborné vydání a doufám, že si na Donžon některý z českých vydavatelů vzpomene. Já se u první knihy skvěle bavil, protože je to přesně ten typ humoru, který mě spolehlivě rozesměje.

Petr 


Sledovat nás můžete na našem facebooku