DRSNÁ ŠKOLA

14.01.2020

Skeptických pohledů na budoucnost již tady bylo mnoho. Lidský život nemá téměř žádnou hodnotu, iOSy zanikly a androidi se vzepřeli svým tvůrcům, což je dosti strašlivé. A jakou budoucnost nám naservírovala "Drsná škola"?

Velkoformátové zpracování komiksu, hrubé stránky, kvalitní tisk, pevná vazba. Český vydavatel si dal s touto publikací sakramentsky záležet a není divu, že práce na ni trvala více než dva roky, a to především z důvodu, že se jedná o digitálně rekonstruovanou verzi. V tomto ohledu odvedli skvělou práci. Zasloužil si však tento komiks tolik péče?

Autora kultovních klasik Franka Millera není třeba představovat, možná proto je očekávání na scénář "Drsné školy" tak vysoké.

Příběh se točí kolem Harryho Burnese, neboli Carla Burnese, neboli Seltze, neboli Nixona, otce dvou dětí, který dělá likvidátora v pojišťovně, nebo výběrčího daní, nebo nájemného robotického zabijáka, ono je to vlastně fuk. Náš schizofrenní hrdina instinktivně jedná a vlastně neví ani proč. Se zmatkem v hlavě, ale v dobré víře, pustoší futuristické okolí Hollywoodu.

Svět budoucnosti se vlastně tolik od aktuálního světa neliší. Všude přítomná krev, bitky, střelba, klasický ale především hromadný sex, povalující se obaly od čokoládových tyčinek a plechovek od kolových nápojů. Takových věcí je komiks plný, postrádá však propracovanější scénář. Je zde pokus o hlubší myšlenku, ale není to dotaženo do konce. Nesmyslné návaznosti, pramálo textu, vesměs je vše řízeno kresbou a nikoli bublinami, což nemusí být vždy na škodu, ale v tomto případě to moc nefunguje.

V rámci celého děje pozorujeme, jak robot Nixon sám sebe přesvědčuje, že je normální chlap, který se musí vrátit ke své milující rodině, byť mu jisté indicie napovídají, že pravda je trochu jinde. Docela jasnou indicií je například robotka, která mu řekne, že on je taky robot a že není člověk, Nixon má však svoji plechovou hlavu a myslí si pořád svoje.

Na Franka Millera slabší dějovou linku rozhodně zachraňuje precizní a hlavně velmi detailní kresba, právě pro kterou oceňuji výběr velkého formátu. Neříká se mi to lehce, ale být ilustrace odfláknutější, tak se jedná o podprůměrný komiks. Námět nebyl špatný, ale tak zkušený autor, jakým Frank je, mohl více využít potenciál díla.

Vám přeji světlejší budoucnost.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku