DUNA - GRAFICKÝ ROMÁN, KNIHA 1

10.03.2024

Předloňská filmová adaptace režiséra Denise Villeneuva opět zvedla vlnu zájmu o tohle klasické sci-fi, a tak není divu, že jsme se od té doby dočkali nejrůznějších vydání knižní předlohy. To samé platí pro videohry, deskovky anebo právě komiksy, které nás na našem blogu zajímají nejvíce. Pokud jste viděli název dnešní recenze, asi pro vás nebude žádným překvapením, jakému komiksu se budu v dalších odstavcích věnovat.

Pěkně zpracovanou knihu v pevné vazbě s přebalem a všitou záložkou pořídíte za necelých pět stovek, ale Knihy Dobrovský mají často slevové akce, kde se s cenou můžete dostat ještě níže. Cenovka je podle mě adekvátní, jedná se totiž o opravdu pěkný kousek, pochválit musím i kvalitní tisk a použitý papír. Jen jsem měl místy pocit, že by komiksu slušel alespoň o něco větší formát, díky kterému by ještě lépe vynikla atmosféra slavného sci-fi románu z roku 1965.

A právě atmosféru původní předlohy se podle mě autorům povedlo do komiksu převést na jedničku. Z velké části za to může velmi pěkná a detailní kresba Raula Allene a Patricie Martín, kterým se podařilo nejen vyobrazení jednotlivých postav, ale i prostředí Arrakisu a třeba i všech přepravních strojů a zbraní. Jasně, některé postavy si díky aktuálním filmům představujeme trochu jinak, ale díky bohu se nejedná o adaptaci filmu, to by byl podle mě trochu bizar. Už v předmluvě je navíc jasně avizováno, že se autoři nepokouší o nějakou vlastní vizi, ale co nejpřesnější interpretaci původní knihy.

Za tohle jsem na jednu stranu rád a myslím, že se to až překvapivě podařilo a rozhodně se nejedná o nějaké ploché a bezduché převyprávění. Některé části, především v první polovině, jsou sice malinko rozvleklé a všechno to pletichaření podle mě v komiksové podobě nepůsobí až tak poutavě. Celkově je tady ale vidět poctivá práce ve všech směrech, objevování nehostiného Arrakisu má své kouzlo a komiks rozhodně představuje velkou pocta dílu i jeho autorovi. Na druhou stranu nevidím důvod se díla neujmout po svém a přijít s něčím jedinečným, jako to měl například se svou filmovou adaptací v plánu Alejandro Jodorowsky. Komiks má ale blíže k Villeneuvě verzi a samozřejmě úplně nejblíže k původnímu románu. Příběh se zkrátka odvíjí chronologicky stránku po stránce a doslovně se snaží kopírovat svou předlohu. Od stěhování na Arrakis až po… a to už si zjistěte sami. I když, co se týče rozsahu, nemějte raději zbytečná očekávání, jedná se opravdu spíše o úvod.

Tahle adaptace podle mě nemůže urazit nováčky, kteří se se světem Duny setkávají poprvé, tak ani letité fanoušky. Já jsem tak někde na pomezí, knihy jsem četl dávno, Villeneuvy filmy považuji za úžasnou sci-fi podívanou a u dnes recenzovaného komiksu jsem se také ani chvíli nenudil i přes to, že příběh Duny znám. Klidně bych se nebál napsat nějaké klišé o tom, že by tenhle komiks neměl chybět v žádné knihovničce fanouška Duny. Však jsem to taky napsal. :)

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku.