FATALE 1: SMRT JE MI V PATÁCH

21.08.2020

Pokud věříte na osud, tak mi určitě dáte za pravdu, že není radno si s ním zahrávat. A už vůbec ne pokud se vám do něj připlete a zásadním způsobem jej začne řídit neodolatelná žena. Přesně o takové ženě je noirová série Fatale.

Prolog prvního dílu nás uvede do aktuální doby. Konkrétně začínáme pohřbem spisovatele Dominika Henryho Rainese, který si, jak později zjistíme, nechal za svého života říkat Hank. Pohřbu se neúčastní mnoho lidí, ale nás zajímají hlavně Nicolas Lash, který se tímto stává správcem pozůstalosti po Hankovi, a zprvu nenápadná žena Josephine, která tvrdí, že nebožtík měl poměr s její babičkou. Pohřeb však nebude zdaleka jediné místo, kde se Nicolas a svůdná žena uvidí. No, jedno z mnoha osudových setkání bychom měli.

Děj celého komiksu se primárně odehrává v dobách minulých, konkrétně roku 1956 v San Franciscu, kdy se tehdejší ženatý a dítě čekající reportér Hank Raines zaplete a naprosto podlehne podezřele okouzlující ženě říkající si Jo. Ta má však poměr se zkorumpovaným poldou Walterem Brookerem, který má něco zásadního, co jí patří. S Walterem se však osud taky nemazlil. Nejen, že jej taktéž okouzlila nám již známá žena, ale plíce mu rozežírá rakovina a do toho všeho se dostal do křížku s okultní sektou s temným chlapíkem Bishopem v čele.

Jo si Hanka omotala kolem prstu, doslova ji zobal z ruky a byl pro ni ochoten udělat takřka cokoliv. Byť je krásná a neobyčejně přitažlivá, není to ani jejím šarmem, čím si dokáže podmanit téměř každého muže, ale je to nějakou vyšší mocí, kterou v sobě nepochybně má. Je tak přesvědčivá, že by vás donutila se střelit i do hlavy, a to doslova. V plánu bylo se zbavit Waltera, který se mezitím paktoval s Bishopem slibující mu zbavení se rakoviny výměnou za Jo.

Walter ji však nade vše miloval a nakonec, byť to ani ona ani její nový milenec Hank nechápali, ji Walter pomohl a neúplně, ale prozatím dostatečně a dosti svérázným způsobem se zbavil démona Bishopa. A že to nebylo zadarmo.

Kniha končí epilogem opět v přítomnosti, kde se Nicolas snaží rozlousknout tajemstvími zahalený Hankův nikdy nevydaný román, který se mu dostal do ruky a je podezřele podobný autorově minulosti. Náš vypravěč navštěvuje svého otce v blázinci a již on o záhadné ženě evidentně věděl svoje. Kdyby jen tušil, že ona již stihla učarovat i jeho synovi.

Mé očekávání bylo velké, neboť Brubaker je fantastický komiksový scénárista a pro příběhy s hororovým nádechem mám slabost. Rozhodně nejsem zklamán, ba naopak. Z příběhu čiší tajemno, které nutí čtenáře číst dál a dál a kresba Seana Phillipse skvěle noirové vyprávění, které mimochodem Brubaker dokonale umí, doplňuje a dodává celému ději atmosféru. První díl poodkrývá část příběhu a nutí ve čtenáři vyvolat potřebu vědět, jak je to s tajemnou ženou dále. Neváhám ani minutu a sahám po druhém dílu série.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku