FATALE 3: NA ZÁPAD OD PEKLA

25.09.2020

Série Fatale nám již v prvních dvou dílech dokázala, že spojení žánru noir s hororem jde k sobě jako gin a tonic. Hlavní podíl na tom samozřejmě má autor Ed Brubaker, který se s tím nemazlí, podobně jako já s ginem. Stejně jako hlavní protagonistka příběhu Josephine, která učarovala již mnoha mužům, mi podobně učarovaly tyto komiksy, a proto se po krátké době pouštím i do třetího dílu.

S nadějí, že se o záhadné ženě dozvím alespoň další střípky z jejího tajemství, otevírám knihu s podtitulem Na západ od pekla. Již z obálky je zřejmé, že se ze zlatých sedmdesátek z minulého dílu vrátíme v ději do minulosti, a nepletu se. Třetí pokračování je pojaté trochu jinak, než první dva díly. Namísto uceleného děje mezi jednotlivými kapitolami zde tentokráte máme čtyři odlišné dějové linky napříč čtyřmi různými obdobími. Za mě je tento mírný odklon od zavedeného standardu naprosto skvělá změna. Jakoby autor tušil, že pojmout tři navazující knihy stejným způsobem by už mohlo působit až nudně.

V prvním sešitu svazku se podíváme do Texasu roku 1936, kde zmatená Josephine navštíví starého spisovatele Alfreda Ravenscrofta, který je autorem brakové hororové literatury, v jíž čerpá ze svého života. Jo hledající odpovědi, které ji mají pomoci zjistit, čím vlastně ona sama je a s čím se potýká, s úděsem prchá ze spisovatelova domu. Jak následně zjišťujeme, už tehdy po ní pátral již z prvního dílu známý Bishop.

Skokem v čase a prostoru se dostáváme do Francie 13. století, kde inkvizice upaluje zdánlivé čarodějnice. Mathilda byla jednou z oněch upalovaných, hořela však asi stejně jako azbest. Podařilo se jí uniknout do strašidelného hvozdu, kde ji našel jednooký stařík, u kterého následně pokojně roky žila. Však jen do doby, nežli mu na ní přišli a ona se nevědomky stala součástí děsivého rituálu.

Následuje Divoký západ, ve kterém Bonnie šéfuje gangu. Proč jí ten gang vlastně poslouchá? No přece proto, že je plný mužů a celá tato série je postavena na ženách, pro které by chlapi udělali cokoliv. Až jí jednou, pro ní nečekaně, neposlechne jeden indián, neboli původní obyvatel Ameriky, jak by řekli zastánci korektnosti. Naštěstí pro ni, to bylo jen dobře, jak později zjistila..

Ve čtvrtém sešitu se vracíme do Evropy, kde druhou světovou válkou zmítané Rumunsko taktéž okusí moc jedné osudové ženy, kterou není nikdo jiný než stará známá Josephine, jež se opět dostane do křížku s Bishopem.

Všechny čtyři příběhy spojuje jedno, ženy mající moc ovládat a dočista si podmanit muže a prapodivné církve pátrající po těchto ženách. Třetí díl série je prozatím ze série Fatale pro mě jednoznačně nejlepší. Jednak způsob podání celé knihy, tajemno, které z každé kapitoly čiší a hlavně atmosféra nabírající čím dál více hororového charakteru. To vše je opět doplněno a skvěle zvýrazněno perfektní kresbou Seana Phillipse. Byť je na hraně přebalu číslo 3, mohu ji doporučit i sérií nedotčeným jedincům, jelikož přímo nenavazuje na předchozí díl, ale dokonale jej osvětluje.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku