FATALE 5: PROKLÍT DÉMONA

14.12.2020

Konečně tady máme finále Brubakerovy série Fatale. Každý, kdo četl předchozí díly, musí být zvědavý, jak to dopadne s Nicolasem Lashem a záhadnou Josephine. Jelikož je Ed Brubaker mistrem komiksového noiru, mám to největší očekávání. Jdu společně s autory proklít démona, což je i podtitul poslední knihy.

Tentokráte jsme již rovnou v hlavní dějové lince aktuální doby. Píše se rok 2014 a Josephine přemítajíc o všech svých sebevraždách z dřívějších dob sbalila svou neodolatelností v baru dalšího chlapíka, jehož chtíč po ní dává zapomenout na jeho rodinu. Ano, až takovým způsobem je hlavní hrdinka okouzlující, ale to již víme z předchozích dílů. Chce najít Nicka, který je mezitím vězněn bývalým kapelníkem, jež mu pomohl utéct z vězení a nyní ho chce obětovat, jaká ironie. Beznohý a kompletně zničený Nick lituje, že ji kdy vůbec potkal, byť si tu lítost i vyčítá. Jeho záchrana se blíží, ale vrtá mu hlavou, kvůli čemu ho Jo zachraňuje?

Jde jí jen o rituál, jak se zbavit bezokého démona, jíž ji celou dobu pronásleduje. Konečně i jemu, biskupovi fanatické církve, démonovi, dali autoři více prostoru, abychom se o něm dozvěděli více. Jeho původ, jeho pocity a morbidní zvěrstva, jež dělal a kterých jsme svědky. Schyluje se ke vzájemné konfrontaci, o kterou stojí i Jo aby již skončilo její utrpení a Nick udělá všechno pro to, aby ji v tom pomohl.

Rozplétá se pavučina jejího tajemství. Průprava ze všech čtyř předchozích knih se nyní slévá dohromady a dějová smyčka se neúprosně stahuje. Až konečně Josephine dojde klidu, ale za jakou cenu? Někomu to může celé přijít zmatené, nedomyšlené a nevysvětlené, ale mě to vcelku uspokojilo, byť jsem měl od ukončení možná trochu větší očekávání. To nic však nemění na faktu, že se dvojice autorů stala jedněmi z mých oblíbených tvůrců grafických románů.

Ed Brubaker a Sean Phillips nám naservírovali bezesporu skvělou sérii, která rozhodně stojí za přečtení. Zároveň jsem však rád, že již skončila, protože většinou ději nesvědčí, když se dlouho "přenáší". Pět komiksových knih na jeden souvislý příběh je pro mě tak akorát. A chlapi, dávejte si bacha na příliš okouzlující ženy.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku