FENOMÉN: MĚSTO ZLATÝCH OČÍ

04.12.2023

Už máte dost všech těch ohraných hrdinů a chcete něco nového? Autoři nové série nám něco takového právě slibují a alespoň dle pojmenování knihy by to mělo být fenomenální.

Už z názvu a obálky mi je jasné, že vůbec nevím, co čekat. Titulní strana barevně vyobrazuje zřejmě hlavní hrdiny celého příběhu a tím jsme barevnou pestrostí víceméně skončili. Kniha má měkké desky s chlopněmi a celý její obsah je černobílý a je natištěn na běžném papíru. Bendis je mistrem v oboru a asi jej není třeba blíže představovat. Umí vymyslet zajímavé a poutavé příběhy, které se primárně točily kolem oblíbených marvelovských postav. Jak to ale dopadne, když si to vymyslí celé od píky? Na pomoc si vzal kreslíře jménem André Lima Araújo, který u nás zatím není moc znám. Tak pojďme zjistit, zda a jak moc se jim to povedlo.

K zemi se zřítilo bájné a magické Město zlatých očí, ale to už je dávno a svět vypadá úplně jinak, než jej známe my. Mladý hrdina Boldon z Borzuba, což je bývalé Toronto, přichází do Versalánie, kde si na trhu můžete koupit něco jako granátové jablko a třeba jazyk. Boldon se cestou seznámil se Spikem, což je Cypr, což nevím, co je, ale umí to bojovat a trpí stejně jako já misofonií. Nicméně mu ukradli dýku, která má obrovskou hodnotu (zda nominální, nebo citovou zatím nevíme). Ukradla ji malá holka s divnou helmou a jdou po ní Majessstikové, což je taková banda záporáků.

Město zlatých očí je opředeno tajemstvími, i proto se zde hrdinové vydávají. Všichni na světě jsou posedlí příběhy a vypadá to, že je to ta nejcennější komodita. Vyměňují za ně jídlo a další. Ale bacha, nikdy neříkejte svůj příběh světlonošům! Občas se objeví Majessstikové, kteří zase zmizí ala Rakeťáci z Pokémonů. O své příběhy se s námi podělí i naši poutníci a hlavně Cypr má co vyprávět, i když mu není moc do řeči. Zůstal však v bájném městě kámen na kameni, nebo je to jeden velký bordel? Tak či tak čtenář s každou další stránkou absolutně nemá tucha, co může přijít. Jen bohužel vtáhnutí do děje není tak velké, jak jsem očekával.

Fenomén je pěkný výlet do sci-fi budoucnosti, který by si zasloužil barevné zpracování, díky kterému by více vynikly krásy futuristického světa a pestrost různorodých ras. Autoři nám slibovali magický příběh určený všem věkovým kategoriím. Zábavné to bylo, což o to, ale daleko víc bych si to asi užil, kdybych byl o generaci mladší. Pokusy o hláškování a pubertální tlachání by spíš ocenili mladší čtenáři. Rozhodně ale oceňuji nápad a ukončení jednoho dobrodružství v rámci jedné knihy. Je to i plné akce, ale prostě tomu chybí šmrnc. Dám ale rozhodně šanci i dalšímu dílu a uvidíme, kam to bude směřovat.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku