FLASHPOINT

28.07.2023

Rychlost máme s Petrem v krvi, zda je to lichotivé, či nikoliv, nebudeme raději rozebírat. Ještě hůř (nebo líp, jak se to vezme) je na tom Flash, kterého tady dneska máme.

Flashpoint, že vám to zní povědomě? Bodejť by ne, když to již před pár lety vyšlo v rámci jednoho nejmenovaného kompletu. Teď to tady však máme v kvalitnějším zpracování i s přebalem v rámci edice Legend DC. Zaslouží si to však být zařazeno mezi legendy? Uvidíme. Jména autorů, kterými jsou Geoff Johns a Andy Kubert, nám napovídají, že by to mělo stát za to.

Komiks Flashpoint se stal předlohou pro relativně nový film Flash, který jsem shodou okolností před pár dny viděl. Měl pár zábavných momentů a určitě nepatří mezi to nejhorší, co DC v rámci filmove produkce poslední roky vypustilo do světa, ale i tak má dost mezer a grafické zpracování některých postav je doslova tragické, ale oceňuji alespoň Nicolase Cage jako Supermana. Ale dost o filmu a snad je komiks lepší. Barry Allen si žije rychlý život jakožto běhající superhrdina a chodí i do práce jakožto spořádaný občan. Liga spravedlnosti chrání svět, Barryho matka je mrtvá a vše se zdá být v pořádku. Vše změní jeho pád ze schodů. Náraz do hlavy byl tak velký, že nejenom že jeho matka vstala z mrtvých, ale Liga spravedlnosti neexistuje, Batman hází lidi ze střechy, Superman je sakra kdo? a Flash není Flash, jelikož přišel o schopnosti. Tomu se bude muset přijít na kloub.

Vše je tak trochu zmatené a jiné, než jsme zvyklí. Wonder Woman a Aquaman se přetahují o ovládnutí planety a drancují, co se dá. Cyborg se snaží složit tým, který by Zemi zachránil, nicméně jsou to samí magoři, co si jdou po krku. A pak tady je Wayne coby Batman, není to však Bruce. Ten mu má pomoct získat zpět schopnosti, jak jinak, než za pomoci chemikálií a blesku, adept na Darwinovu cenu. Flash ze změny reality viní Reverse Flashe, tedy šíleného vědce z budoucnosti, který Barryho nemá moc v lásce. Další úkol v pořadí je najít Supermana, o kterém však široká veřejnost nic neví. Film je opravdu v mnoha bodech inspirován tímto komiksem, nicméně dosti volně. V předloze je daleko větší množství postav se superschopnostmi a také hlavní děj je dosti odlišný, je ale příjemné si srovnat alespoň pár dílčích faktů, ve kterých se film a komiks protínají.

Barry to nemá jednoduché, jelikož se mu začínají mísit původní vzpomínky s těmi z nové reality a jde mu tedy už o čas. Jakmile zapomene na původní realitu, nebude co zachraňovat. Tedy kromě světa, který likvidují kreslení Jason Momoa a Gal Gadot. Může za změnu reality ale opravdu Reverse Flash? Podaří se mu vrátit zpět to, na co byl zvyklý, nebo skončí svět? Kniha je moc pěkně zpracovaná a děj rychle utíká, stejně jako Flash, který nic jiného neumí. Čtenář se rozhodně nenudí. Některé postavy na mě působily sice zbytečným dojmem a jen pro zaplnění stránek, ale jako celek to fungovalo pěkně. Určitě se jedná o povedenější komiks s Flashem, který je i pěkně superhrdinsky nakreslený, tak jak to Andy Kubert umí.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku