GOTHAM CENTRAL 1: PŘI VÝKONU SLUŽBY

17.08.2020

Pohled na Gotham skrz křídla netopýřího muže jste si mohli užít v hromadě komiksů, filmů i her. Občas je ale dobré se zaměřit na to nepřehledné mraveniště tam dole. Kromě Batmana se totiž se zločinem vypořádává i gothamská policie a konkurovat slavnému superhrdinovi, nebo se ho dokonce snažit předběhnout, není žádný med. No a přesně tento pohled vám nabídne čtyřdílná série, kterou u nás vydal Bbart.

Začneme pěkně od začátku. První kniha s podtitulem Při výkonu služby je brožovaná (stejně jako všechny ostatní), ale i tak na první pohled vypadá a působí luxusně. Ed Brubaker je autor mnoha superhrdinských komiksů, které můžeme bez nadsázky považovat za moderní klasiku. Nevyhýbá se Marvelovskému, ani DC univerzu a po mých předchozích zkušenostech jsem na Gotham Central opravdu natěšený.

Co mě na první pohled nadchlo, je kresba, protože se Michaelu Larkovi povedlo vystihnout noirovou atmosféru Gothamu, ve kterém se už místní policejní sbor "smiřuje" s tím, že řádění superpadouchů může potlačit, ale rozhodně ne vymýtit. Práce s perspektivou dává jednotlivým panelům až filmový nádech, bublin je tady požehnaně a i tak nemůžu říct, že by byl komiks ukecaný. Žádné zbytečné proslovy ale spousta dialogů, které perfektně vykreslují vztahy mezi postavami.

V úvodu se setkáme s Mistrem Freezem, typickým batmanovským záporákem, který své protivníky převádí z pevného skupenství do ještě pevnějšího. Komiksu tedy nechybí ani tradiční patos, ale způsob s jakým s ním pracuje, je ukázkový. Od začátku taky sledujeme zvláštní vztah mezi gothamskou policií a Batmanem. Jakási tichá podpora netopýřího muže a zároveň rozkol ve sboru. Pro některé policisty není snadné přijmout konkurenčního obhájce zákona, i když většina nepochybuje o jeho dobrých úmyslech.

Celé vyprávění se postupně zaměří na Renee Montoyovou, která společně se svým parťákem vyřeší případ zabité studentky. Následně se ale musí mladá policistka potýkat s nechtěným coming outem, který jí nepříjemně zasáhne pracovní i osobní život. Všechno je ještě zamotanější než se zdá a pocit bezmoci sílí. Nejsem žádný velký fanoušek detektivek, ale tady jsem si všechno to vyšetřování užíval a to hlavně díky pohlcující atmosféře. Ed Brubaker se prostě nebojí přiložit polínko do ohně a zalít ho trochou benzínu. Komiks naštěstí přinese nejen rozuzlení, ale zároveň plnohodnotné finále. Díky tomu mám po přečtení nad čím přemýšlet a dát si pauzu před druhou knihou... Ne, kecám, už ji mám taky přečtenou, ale o tom až příště.

Parádní úvod série a zároveň tahle kniha obstojí i sama o sobě. Co se týče gothamských příběhů, ve kterých nehraje hlavní roli Batman, asi mi o trochu víc sednul Rok jedna, ale to je jako srovnávat McCartneyho s Lennonem.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku, už je vás tam přes 400. Děkujeme