HELLBOY V MEXIKU

06.05.2020

Po dvanácti samostatných komiksech, ze kterých vznikly tři kolosální knihy, a pár již ne tak úspěšných, ale stále dobrých bokovkách, se nám Hellboy vrací po menší pauze v samostatném počinu, ve kterém ho cesty zavedou do tortilami a tequilou ověnčeného Mexika. Nasaďme si sombrera, usedněme pohodlně na nějaký pořádný kaktus a jdeme na tu pekelně pálivou jízdu.

Po sundání přebalu na nás vykoukne svastika, což ve spojitosti s Mignolou není žádným překvapením, jelikož tento autor má v oblibě spojovat děj svých příběhů s obdobím druhé světové války a nacismem obecně.

Kniha je, jak jsme již u tohoto chlapíka zvyklí, rozdělena na několik krátkých příběhů. V prvním z nich Hellboy vypráví Abu Sapienovi, co zažil v Mexiku roku 1956. Seznámil se s wrestlingovými zápasníky, mimo jiné bratry, které osvítilo a rozhodli se bojovat proti upírům. Náš hrdina jim s tím ochotně pomáhal do doby, než se to zvrtlo, a po jednom opileckém mejdanu jednoho z bratrů upíři změnili a on pak zápasil pro ně. Tímto příběhem byl mimochodem inspirován i začátek ne příliš povedeného posledního filmu s Hellboyem. V případě komiksu to bylo spouštěčem pětiměsíčního okna, během kterého se démonský chlapec potýkal s vlastním démonem jménem alkohol.

Další povídky nám osvětlují, co Hellboy těch pět měsíců prováděl. A že se nenudil. Hned ve druhém příběhu se potýkal s aztéckou mumií, ale upřímně, kromě pěkné kresby, která se nedá vytknout celé knize, se na těch pár stránkách nic moc nedozvíme. Následuje svatba, jejíž délka by se možná dostala do Guinessovy knihy rekordů.

V dalším mini příběhu jsou čarodějem kradeny mrtvá těla z hrobů a Hellboy dostane přes držku od steroidy nadopovaného osla, což si samozřejmě Červenej nenechá líbit a chce odvetu. Ta mu moc nevyjde a s šimpanzím vzezřením to končí.

Nejdelší povídka je na samotném konci a pojednává o domě oživlých mrtvol. Aby zachránil mladou děvu od smrti, je nucen bojovat v ringu s monstrem jistého doktora Kogana, který je obklopen samými zvláštními individui. Bojem v ringu to však nekončí a děj svižně graduje. Tahle část knihy mě subjektivně bavila asi nejvíc. Nutno podotknout, že z Hellboye by byl pekelně dobrý zápasník organizace WWE a diváci by neskandovali John Cena, ale Anung Un Rama!

Celkově je komiks příjemné zpestření a doplnění Hellboyova universa. Každá z povídek na svém začátku obsahuje komentář Mika Mignoly ve zkratce popisující jeho myšlenkové pochody při vymýšlení jednotlivých kapitol. Byť se na jednotlivých příbězích vystřídalo více kreslířů, vždy se jedná o povedená díla, hlavním tahounem je však v tomhle směru Richard Corben, který, co se počtu stránek týče, převládá. Kniha je ideální i pro ty, kteří se s Hellboyem prozatím neměli šanci potkat, na nic to pořádně neodkazuje a samostatně to zdatně funguje.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku