HODINY POSLEDNÍHO SOUDU 1

02.11.2020

Hodiny posledního soudu, neboli Doomsday clock. To je název pro symbolické hodiny, které už více než 70 let ukazují, jak se naše civilizace blíží a vzdaluje globální katastrofě. Aktuálně jsme bohužel pouhých 100 sekund od zkázy, na což mají vliv například politická rozhodnutí, postavení mocností k jaderným zbraním, nebo opatření vůči klimatickým změnám. V dnes recenzované knize se svět roku 2017 dostane na hodnotu za "tři minuty dvanáct", takže jsou na tom vlastně ještě dobře. I když, těch světů je tady více, a ani v jednom to není žádná sláva.

Kniha u nás vyšla jak v měkké tak pevné vazbě, takže jí to bude vedle původních Watchmanů slušet, i když tloušťka Hodin posledního soudu je poloviční. Jedná se totiž o první ze dvou knih. Hned na přebalu si můžete všimnout charakteristické vlnky Supermana, který vás hypnotizuje svým modrým okem. Ano, Ozymandias a Rorschard se tady střetnou s klasickými hrdiny (a záporáky) DC universa. Jasně, tyhle fúze můžete milovat, můžete je nenávidět a nebo můžete sepsat nějakou nerdovskou petici, určitě mi ji pak pošlete na vymyslenaadresa@gmail.com.

Začínáme pěkně zostra, americký viceprezident zastřelil ministra spravedlnosti, nenasytné Rusko přesouvá svá vojska do Polska a náš starý známý Ozymandias je nejhledanějším mužem světa. Veřejnost, politici, ani média nejsou nakloněni superhrdinům (metalidem), ti se i tak alepokouší nepříznivou situaci zvrátit. Někteří ale jen z čisté vypočítavosti a nabubřelého ega. Styl vyprávění je velmi podobný původním Strážcům a výborně funguje se skvělou kresbou Garyho Franka, kterého můžete znát hlavně z hromady DC komiksů, které u nás v posledních letech vyšly. Dobře se na to dívá a je to jeden z důvodů, proč si víc než dvě stě stránek přečtete za jeden večer.

Naši hrdinové se rádi vydávají po vlastní ose a tak zároveň sledujeme tři dějové linky. Občas nás ještě čeká nějaký ten flashback, nebo informace o aktuální situaci ve světě. Celá první polovina knihy je vlastně nastínění toho, co se za poslední roky událo a zároveň nás čeká setkávání se se známými i úplně novými postavami. Výrazná je dvojice "záporáků" Marioneta a Mim, asi vás hned napadne, s kým se musí nevyhnutelně střetnout. Samozřejmě, vrcholem je pak Rorschardova návštěva Batmanova doupěte, ale to už vám asi prozrazuju trochu moc. A to jsem vůbec nezmínil to nejkontroverznější setkání, které určitě vzbudí spoustu emocí u všech fanoušků. Ale pokud se někdo rozhodne parazitovat na slavném komiksu a navrch si vypůjčit ty nejslavnější superhrdiny a superzáporáky, mělo by to vypadat přesně takhle.

Pro fanoušky Strážců (jako je třeba můj redakční kolega a starý přítel Filip) nutnost, pro ostatní nadšence DC universa důvod se začít o tuhle nepředvídatelnou partičku zajímat. Těším se na druhou knihu a dávám prostředníček... Ehm, tedy palec nahoru.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku