IMMORTAL HULK 1: NEBO JE OBOJÍM?

01.04.2022

"Hulk ničit a Filip psát recenze! Nemít čas ztrácet čas, číst a kochat se! Hele motýlek!" Ale dost už rýpání do nepřílišné inteligence této nabouchané a agresivnější varianty Shreka. Bruce Banner je ve své lidské formě přece vysoce inteligentní a svým oborem a znalostmi se téměř může vyrovnat Daně Drábové.

Samostatných Hulků vyšlo u nás jen pár v rámci "trafikových" sérií NHM a UKK, přitom se jedná o poměrně ikonickou postavu ze světa Marvel. Tento zelený přerostlík se konečně dočkal i vlastní série a já jen doufám, že se mu povede dobře. První díl s podtitulem Nebo je obojím? je vydán v měkké vazbě a v obdobném zpracování, jako ostatní marvelácké série pod Crewní záštitou.

Prolog nás provede historií Bannerovým umíráním. Ať už chtěl umřít nebo byl jakkoliv zabit, nemělo to nikdy dlouhého trvání a zase se probral k životu, za což někdy i nevděčně vděčí svému druhému já, Hulkovi. O tom je myšlenka celého komiksu, že každý má svým způsobem dvě tváře, jednu, kterou vidíte na první pohled a druhou temnější a zprvu neviditelnou. U Bruce to je však trochu zřetelnější, než u většiny prostých lidí. Ten se nedopatřením přimotá k loupežnému přepadení benzínky, při kterém je zastřelen společně s dalšími lidmi včetně dvanáctileté holky. Dvanáct, tak to je pohoda, říkáte si, ale po několika hodinách v márnici se Hulk zlobit! A dost už infinitivů, Hulk umí mluvit poměrně obstojně včetně správného skloňování i časování, ale zároveň je furt naštvaný a chce se pomstít.

Tohle ale není prim knihy, pouze takový trochu drastický úvod. Prim hraje potulování tohoho chlapa "dva v jednom", který postupně nabaluje další a další příhody. Každý sešit má totiž svůj vlastní malý a uzavřený příběh. Následuje záhadná smrt mladého sportovce jehož hrob vyzařuje jako Fukušima. Jeho otec, vědec, inspirován samotným Brucem, zpackal svůj tajný projekt a začaly se dít věci, světélkující věci. Další sešit je vyprávěn ze stran několika svědků a popisuje Hulkovu návštěvu kostela. Pak se ještě pobije s pořádným chlupáčem a myslím, že nemá cenu více spoilovat. Na pozadí toho všeho je reportérka, která se snaží Bruce najít a dokázat, že není mrtvý. Má v tom však i osobní zájmy. Tolik asi k ději. Každý ze sešitů má něco do sebe a každý z nich baví čtenáře lehce jinak, ale vždy to stojí za to.

Komiks má vše, co si od Hulka můžete přát. Překypuje akcí, naštvaností, ničením i dumáním nad sebe samým. Moderně pojatý scénář i kresba jdou ruku v ruce a skvěle se doplňují. Rozhodně se jedná o povedený vstup do nové série, která si najde své místo u každého fanouška Marvelu. Na rozdíl od některých jiných novějších komiksů od této komiksové velmoci, nesnaží se nám autoři Hulka za každou cenu cpát "problémy" moderní doby, za což děkuji, ale věnují se rozvíjení postavy jako takové. Lehce temnější pojetí Hulkovi jen svědčí a zacílení na starší čtenáře se rozhodně vyplatilo.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku