INKOGNITO - TAJNÉ VYDÁNÍ

29.09.2023

Někdy je fajn být mimo povědomí lidí, nebo dělat věci takříkajíc na tajňačku. Někteří se o to ani nemusí snažit a ostatní je "ghostí", jiným zase nedá nikdo pokoj a je těžké zůstat inkognito.

Ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, tenhle komiks vás prostě musí zajímat. Inkognito dala dohromady stará dobrá dvojice Brubaker a Phillips. Jak jsme již zvyklí, kniha vyšla v pevných deskách s přebalem a je velmi dobře zpracovaná. Děj se dělí na dvě samostatnější části, které spolu však do jisté míry budou souviset. Jak? To se dozvíme za chvíli. Kniha obsahuje i celou řadu bonusů, na které jsme už u takové publikace zvyklí. Dvojice autorů nám už hodněkrát dokázala, že detektivní noir žánr je jejich nejoblíbenější a zároveň nejlepší a skvěle jim sedí. Je ale ještě z čeho čerpat a nebudou se už opakovat? Povede se Brubakerovi vymyslet něco zase trochu jiného? To se brzy dozvíme.

V první části s názvem Inkognito si představíme Zacka. Kancelářskou krysu, která skoro nikoho nezajímá, a už vůbec ne tu bloncku z účetního. Stačí se ale převléct za Santu a příležitost je na světě. Nejen, že se mu tak podařilo na mejdanu přefiknout onu účetní, ale hlavně ten pocit, být schovaný pod maskou, mu dodal najednou smysl k nefádnímu životu. Ono je těžké se stát obyčejným, když jste defakto od dítěte trénován a jako pokusný federální králík testován různými podpůrnými látkami. Zack byl totiž dříve se svým bratrem podivná speciální jednotka s nadlidskými schopnostmi, ale pak se musel klidit a začlenit.

Člověku to holt začne chybět, a tak do toho zase spadnul, tentokrát na vlastní pěst. Jenže byl v ochraně svědků a jeho "stvořitelé" měli za to, že je mrtvý. Našemu neposedovi se rýsují pořádné problémy. Organizace po něm asi půjde, jak se s tím vypořádá? On si mezi tím odskakuje po nocích bránit nevinné, ne, že by mu na nich záleželo, ale aspoň se nenudí. Ironií je, že bloncka z práce ho nesnáší jako kolegu, ale jakmile je inkognito, může se z něho potentovat. Ženy. Trable ale nebude mít jen s ženou a utajenou organizací, ale i s "kamarádem", který ho chce zneužít pro vlastní potřeby. Holt lepší je se vyhýbat lidem. Nebude to mít lehké a navíc je jeho historie opředena tajemstvími, která ani on nezná.

Druhá část knihy nese název Špatný vliv. S tím se určitě v životě setkal už každý z nás, důležité je, se nenechat ovlivnit. Tady to však asi nedopadne úplně podle představ. Příběh se odehrává rok po událostech z první části. Jako supertajný agent maká Zack pro klaďáckou organizaci, bojuje se zločinem, ale nudí ho strasti obyčejného života, jako placení nájmu, vynášení odpadků a podobně. Máme tolik společného. Důležité je ale pátrání po vzniku Zacka, a také po tajemstvích Lazaruse, muže, který zemřel a další den již zase zachraňoval životy. Zack se musel postarat další organizaci, kterou měl pod palcem přeběhlík. Problém byl, že byl Zack mimo podsvětí už dlouho, a tak musel využít konexe, aby se dostal, kam potřebuje. Ne všechna rozhodnutí však stály za to a věřit zde někomu byla ta nejhorší věc, co jste mohli udělat. Do toho se plno lidí chce pomstít. No Zack nebude rád a bude to mít až fatální následky.

Oba příběhy jsou na sebe volně navazující, ale lze je číst samostatně a jsou vesměs uzavřené, avšak s potenciálem k pokračování. Děj je opět skvěle odvyprávěn, Brubaker to asi ani jinak neumí. Ke kresbě taky není víceméně co dodat. Oproti ostatním autorovým komiksům mě u tohohle moc nezaujal samotný příběh. Není vyloženě špatný, ale se srovnání s jinýma je trochu nudnější. Zapojení sci-fi prvků je sice jistým zpestřením noir žánru, ale asi bych se raději obešel bez toho. Každopádně se jedná o pořádnou akční jízdu hemžící se násilím a vylepšenýma lidma, která vás nudit nebude.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku