JÁMA A KYVADLO

12.06.2023

Kdo jinému jámu komu, je brigádník. Do téhle jámy byste však nechtěli, nemáme tu totiž nic menšího, než hororovou klasiku. A že hororu není nikdy dost!

Průkopník hororového žánru Edgar Allan Poe by se mohl plácat po rameni, kdyby věděl, že i po tolika letech bude jeho dílo stále oblíbené a častokrát adaptované. Oblíbené se stávají i adaptace komiksové a jedné takové se dočkala klasika s názvem Jáma a kyvadlo. A přímo z našich luhů a hájů, jelikož o scénář se postaral Eberhardt von Grubendorf, jehož je to prvotina a nakreslil to Jiří Carda, který je taky ještě docela na pomyslném komiksovém začátku. Tak schválně, zda by na ně byl Edgar hrdý.

Svazek obsahuje celkem tři povídky, mezi kterými je Skokan, Černý kocour a samozřejmě, jak napovídá název, Jáma a kyvadlo, kterou máme hned jako první v pořadí. Ta vypráví o vězni inkvizice, který byl vhozen do cely v jehož středu byla, světe div se, jáma. Tenhle odsouzený chlapík byl v černočerné tmě vězněm svých vlastních myšlenek, a že mu z toho taky začínalo hrabat. Během neustálého omdlévání se najednou ocitl svázaný a nad ním se pomalu ale jistě kymácelo a posouvalo níž a níž kyvadlo s pořádně ostrým břitem. Žuchnout do jámy, nebo se nechat rozříznou vejpůl? Dilema jak kráva. Alespoň tam nebyl sám a společnost mu dělala spousta hladových krys. Co se mu však nakonec stalo osudným?

Jakožto majitel lehce divné kočky jsem potěšen další povídkou, kterou je Černý kocour. Bacha, ať vám nepřeběhne přes cestu! Od mala šikanovaný milovník zvířat je náš hlavní hrdina. Lásku ke zvířatům si donesl i do dospělosti a kromě chrápajícího mopslíka, opice a králíka měl i kocoura. Zprvu milovaný a oblíbený mazlík kvůli páníčkově alkoholismu přišel napřed drasticky o oko, a tím jeho utrpení nekončilo. Karma však funguje spolehlivě. Takže s kočkama opatrně, nezapomínají a umí se dokonale mstít. Knihu uzavírá Skokan, což je jméno dvorního šaška. Král je vtipálek a právě Skokan se stará o jeho hlavní zábavu. Pomineme-li, že by neměl problém zaparkovat na jakémkoliv místě díky kartě ZTP, je téměř až nadlidsky silný v rukou a hlavně toho už má po krk. Jeho opičí žert krále i jeho ministry nadchne, kdyby ale jen věděli, že to bude poslední Skonanův šprým.

Nenáročná a rychle čtivá adaptace rozhodně neurazí. Jednoduchá kresba zachycující vše potřebné bez zbytečných detailů. Výrazy tváře vypadají lehce děsivě, ale vzhledem k hororovému tématu to možná bylo účelem. Poe je hlavně o duševním cítění protagonistů, tudíž je to poměrně náročné převést do grafické podoby. Zde se to však docela dobře povedlo, a to i vzhledem k výběru povídek. Trochu mě překvapilo malé množství textu, ale nakonec se autorům i přes to podařilo sdělit hlavní myšlenku všech tří povídek. Komiksové adaptace klasických děl poslední dobou poměrně frčí a já budu doufám, že budou jen a jen přibývat.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku