JOKER: SVĚT

01.11.2024

Není divu, že po světovém úspěchu komiksu Batman: Svět přichází další z podobných počinů. Hlavní postavou není nikdo jiný, než Batmanův největší nepřítel, samotný Joker.

Kniha vyšla v pevných deskách a na titulní straně přebalu je pro naše končiny obrázek od Michala Suchánka, který měl tu čest kreslit i jeden z příběhů uvnitř knihy. O scénář se opět, jako u Batmana, postaral Štěpán Kopřiva. Ale ke konkrétním příběhům až za chvíli. Jsem sám zvědav, jak se jednotliví autoři zvládli popasovat s touhle výzvou reprezentovat svou zemi u DC ve formě pástránkového Jokera. Knihu lze číst výjimečně z obou stran, jelikož poslední příběh je z Japonska a je to samozřejmě manga. Což je originální.

Jokera si vzalo na paškál hned několik umělců z celkem třinácti zemí a každý to pojal po svém. Každý z minipříběhu je napasován do země autorů, kteří se tam hrdě snaží nacpat kdejaké odkazy na svou domovinu. Mimo českého Jokera, kde se mimojiné projedeme Tatrou a projdeme se po Václaváku, mě zaujalo ještě pár dalších zpracování této vysmáté vražedné postavičky.

Americká verze Jokera, která to nepřekvapivě startuje, je tradičně americká. Jaké překvapení. Geoff Johns s Jasonem Fabokem nijak zvlášť nepřekvapili a naservírovali nám klasický DC komiks, tedy minikomiks (dále jen "komiks"). Dějově, respektive co se nápadu na minipříbězík týče, bych vypíchnul Španělsko Davida Rubína, který je vyprávěn z pohledu pohledu, a mám na mysli pohled, který se posílá z dovolené. Dále Mexiko scénáristy jménem Alvaro Fong Varela, který to pojal docela psycho. Korejský má tady zajímavou myšlenku. Argentinský Joker zase spojuje můj oblíbený sport a gangy, zároveň zde klaun vystupuje jako vzor pro samozvaného učně. Ale ani ten český, pojatý formou pohovoru na Jokera, není špatný, ba naopak. Pěkný nápad, který je Michalem i obstojně nakreslený. Určitě se řadí mezi ty lepší z této knihy.

Kresba mě zase nejvíce zaujala u chlápka z Brazílie, jmenovitě Tainana Rochy, který Jokera ztvárnil netradičně a s lehkých psychotickým šmrncem. Nicméně ještě vyšší laťku tomu nasadil Mexičan Oscar Pinto. Některé příběhy jsou zase vyloženě o ničem, co se kresby i scénáře týče. Ale věřím, že se každému alespoň nějaký zalíbí. Mě nejvíce bavil až ten poslední, nebo první, pokud jste začali pozpátku, jde totiž o ten japonský. Joker ve formě mangy je pěkně zpracován a zároveň se mi nejvíc líbil i nápad na tento Nevtipný vtip.

Postava Jokera přímo vybízí pojmout ji různými styly. A tady jsme se toho dočkali hned několikrát. Jednotlivé příběhy jsou velmi krátké a ne všechny stojí za zmínku, ale suma sumárum je parádní vidět Jokera v tolika variantách. Svým způsobem mají všechny něco do sebe a jsou v nich hezky zdůrazněny specifika daných zemí. Bohužel na pár stránkách se u příběhu nedá moc stihnout, takže nečekejte žádné propracované příběhy, o tom to není. Jak často se přece dostanete ke komiksu autorů například z Kamerunu?

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku