JOKER

05.08.2020

Příběh jeho životní lásky lomeno terapeutky jsme tady měli nedávno. Svým klaunským šílenstvím se tento magor řadí někde mezi Šášu Krustyho a Kingova Pennywise. Řeč není o nikom jiném, než o věčně vysmátém, strach nahánějícím a teatrálními gesty překypujícím Jaromíru Soukupovi. Pardon, síla zvyku.

Řeč je samozřejmě o Jokerovi, kterého záhadným způsobem uznají duševně způsobilým a je propuštěn z Arkhamova ústavu, před kterým ho čeká jeho nový řidič jménem Jonny Frost, z jehož pohledu je celý příběh vyprávěn. Jonny je nepoučitelný zločinec, kterého taktéž nedávno již popáté pustili z basy. Pracovat pro krále zločinu mu však připadá jako skvělá příležitost.

Zjizvený a pobledlý záporák se snaží po svém propuštění získat opět vládu nad podsvětím města Gotham. Konfrontuje středně velké zločinecké bossy, vykrádá banku a dostává se postupně i k větším rybám jako je Penguin, Riddler a Killer Croc. S některými se dohodne po dobrém, s jinými zase po zlém. Nejhůře návrat Jokera však bere Harvey Dent alias Two Face, se kterým je vzájemná konfrontace daleko vyšší úrovně než s dříve jmenovanými.

Byť Jonnyho Joker děsil, jeho činy ho imponovaly a chtěl se mu co nejvíce přiblížit, dokonce mu zachránil život. Postupně se však ono zaujetí měnilo v hrůzu a i pro něj toho již bylo příliš. Během finálního souboje mezi Jokerem a Batmanem náš vypravěč na vlastní čelist poznal, že spřáhnutí se s Jokerem nikdy neskončí šťastně.

Dvojku Azzarello a Bermejo jsme tady již jednou měli a tehdy se jednalo o vcelku dobrý komiks hororového pojetí. Samostatná kniha Joker sice není tak hororového charakteru, ale přesto se také jedná o kvalitní dílo s prvky noiru. Především Azzarellův způsob vyprávění příběhu za pomocí Jokerova pracovníka ve spojení se skvělou detailní kresbou nám dává zajímavý pohled na charakter maniaka, jímž bez pochyby jeho šéf je. Těmhle dvěma autorům to prostě dohromady jde. Pozitivní je i fakt, že se jedná o ucelený děj bez nutnosti pokračovat další knihou. Mírným zklamáním je pro mě konec, který byl na můj vkus poněkud mdlý, ale posuďte sami.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku