KAŽDÝ JEDEN DEN

16.06.2023

I v nakladatelství Crew se občas vydají mimo jejich tradiční portfolio superhrdinů a mangy, aby nám mohli naservírovat čistě civilní příběh. A troufnu si říct, že v tomhle ohledu mívají opravdu šťastnou ruku. Takže jsem se na Každý jeden den opravdu těšil, abych se následně nemohl dočkat, až vám o něm napíšu.

Pěkně zpracovaná kniha klasického formátu ukrývá své pevné desky pod přebalem. Uvnitř najdete přes dvě stě sedmdesát stran plně barevného komiksu a co vás určitě hned na začátku potěší, jsou slova Craiga Thompsona, který se ujal předmluvy, a to způsobem sobě nejbližší, formou jednostránkového komiksu. Tohle je opravdu velmi působivý způsob, jakým čtenáře nalákat, především pokud znáte Thompsonovo dílo.

Přesouváme se do daleké Brazílie, jen proto, aby nám bylo v celku rychle nastíněno, že hlavním tématem knihy bude smrt. A teď mám trochu strach, abych vám něco nevyspoiloval, ale myslím, že tady nenapíšu nic, co byste už nevyčetli z anotace. Ústřední postavou je Brás de Oliva, syn slavného spisovatele, který na svůj životní úspěch teprve čeká. Jeho prací je psaní nekrologů, a právě novinové články, sloužící jako vzpomínka na zemřelou osobu, hrají v tomhle komiksu zásadní roli.

Do Brásova života totiž hned několikrát zasáhne láska, ale i smrt. Jeho vlastní smrt. Jednou tragická, jindy skoro cynická, ale vždy dojemná. Při čtení jsem měl často na krajíčku a to hlavně ve chvílích, kdy už jsem znal některé z možných Brásových osudů a strastí, se kterými se musel v dospělosti potýkat. Na druhé straně se rozhodně nejedná o žádné depresivní drama. Částečně to bude i zasazením, ale Každý jeden den především oslavuje život, strastiplné cesty za životními cíli a štěstím. Dovolím si vyzradit, že konec je opravdu uspokojivý a to vás ještě čeká galerie skic včetně poznámek o tvorbě tohohle úžasného komiksu.

V neposlední řadě musím pochválit i perfektní kresbu, však mají taky komiks na starosti dva zkušení ilustrátoři Gabriel Bá a Fábio Moon. Tohle je prostě profesionální práce, kterou si takto skvěle vystavený a nápaditý životní příběh rozhodně zaslouží. Celkově pak dostáváme naservírovanou krásnou komiksovou knihu, která se českého překladu dočkala možná až překvapivých dvanáct let od původního vydání.

Budu se opakovat, ale přijde mi, že kdykoliv v nakladatelství Crew při výběru komiksu sáhnou mimo zaběhlé vody mangy a superhrdinů, nemůže to dopadnout špatně. Každý jeden den je čtivý komiks, který vás dostane i pokud jste zapšklý pesimista bez špetky empatie. Ode mě samozřejmě dostává jasné doporučení, ale to už jste určitě pochopili z předchozích řádků.

Petr 


Komiks se v roce 2023 dostal do naší TOP 6 a získal naše ocenění.


Sledovat nás můžete na našem facebooku