KINGDOM COME: DELIVERANCE

27.03.2023

Kingdom Come: Deliverance se stal celosvětovým fenoménem a my můžeme být hrdí, že původně hra vznikla v našich končinách. Milovníky videoher nebo české historie to nemohlo minout a svůj potenciál využívá i nadále. Kromě spousty merche vznikají i další předměty, mezi kterými jsou i například tištěné publikace. Tím posledním je komiks, který má dokreslit děj ze samotné hry.

Lehkou ironií je, že byť jsem playstationovým hráčem a o hře jsem samozřejmě nespočetněkrát slyšel, tak jsem ji v životě nehrál. Sám jsem zvědavý, jaké bude mít na mě dopady čtení komiksu a zda se zorientuji v ději, ale pokusím se být objektivní. Samotné zpracování mě trochu překvapilo. Kniha obsahuje přebal, ale je v měkkých deskách, které mají, na dnešní dobu již poměrně nezvyklé, chlopně. Pod přebalem je na obálce tradiční obrázek, který zdobí i původní hru. Přebal však obsahuje obrázek jiný a mi osobně se zamlouvá velmi. Scénář a art je v režii dvojice Brett Murphy a Wilson Gandolpho, kteří nepaří mezi úplně známá jména. Svou tloušťkou se kniha řadí mezi kratší komiksy, což samozřejmě není vždy na škodu.

Vracíme se do dob po smrti Karla IV., kde proti sobě stojí samozvaný král Zikmund a jeho bratr Václav IV. Cokoliv má jen lehkou spojitost s Václavem, je Zikmundovým vojskem pleněno a drancováno. Stejně jako aktuálně v Rusku, dochází i Zikmundovi prachy, a tak se zaměří na Stříbrnou Skalici, kde by se mohli napakovat a zároveň i odstranit dalšího Václavova stoupence, kterým je Racek Kobyla ze Dvorce. Vojsko se má postarat o tu nájezdnickou část a lapka jménem Prcek o zbytek, tedy o shromáždění cenností a zmasakrování pár šlechticů.

A že je to místy až morbidně drsné, to teda jo. Pozdní středověk byl krutý a autorům se to dosti názorně podařilo zachytit i do komiksu. Netrestá se zde jen zrada, která je všudypřítomná, ale i pouhé žití může být důvodem k zabití. Nevinných obětí je při každé válce a plenění spousta. Točí se to hlavně kolem Prcka, ale i mnoho dalších postav. Ve výsledku se zde ale moc nestane a konec je spíše začátkem nové naděje pro království.

Kresba je docela fajn a mnohdy nevybíravá a krvavá, což i vzhledem k zasazení děje hodnotím pozitivně. Artbook na samotném chvostu knihy je však přímo pastvou pro oči, především vyobrazení našich krajin. Děj není špatný, jedná o zajímavý pohled na naši historickou dobu i dobu předcházející hře Kingdom Come, ale většina dialogů je docela mdlých. Zároveň mě trochu mrzí, že se nejedná o český komiks. Předehra ke hře to je asi obstojná, ale jako samostatný komiks to moc zábavy nepřinese, kromě pár akčních a drastických scén.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku