KLECE

18.02.2022

Nadešel čas něčeho hlubšího a nemám na mysli Mariánský příkop ani nezbedné praktiky. Nažhavte mozkové buňky a zamyslete se nad zásadními otázkami. "Jak je velký vesmír?. "Jaký je smysl života?." "Nejsem v těch šatech tlustá?." A nebo víte co, vykašlete se na to a moc nad tím nepřemýšlejte.

Jedná se o zřejmě přelomové dílo autora Dave McKean, který se postaral o scénář, kresbu i fotografie. Ano, jak během čtení zjistíme, v jedné části jsou místo klasické kresby použity fotky. Obecně je to považováno za zásadní komiks, což si uvědomuje i nakladatelství Comics Centrum. Hned na první pohled zaujme svou velikostí a dala by se zařadit mezi kolosální knihy. I váha něco přes tři kila tomu odpovídá.

Samotnému komiksu předchází vyčerpávající a dumavá předmluva točící se kolem stvoření světa. Umění, Bůh, kočky a samozřejmě i pomyslné klece, to jsou hlavní témata knihy, o čem jiném by taky malíř, spisovatel a hudebník mohli bloumat, že? Covid v době psaní knihy ještě nebyl, tak umělci řešili i jiná témata. Celá tahle partaj bydlí v jednom činžáku a jak už to tak u sousedů někdy bývá, životy se jim prolínají. Na počátku byla kočka, která obráží celý dům a jejíma očima se zlehka seznamujeme s jednotlivými nájemníky. Novým nájemníkem je malíř Sabarský, který zažije hned ze startu poněkud humornou scénku s bytnou. Ale o humoru to primárně není, je to o životě a jeho smyslu.

Celkově je kniha poměrně tlustá, ale velká část příběhu je vyprávěna jen pomocí kresby bez mluveného slova, a tak stránky rychle ubíhají, teda až na těch několik hodně ukecaných. Některé pasáže mohou působit až zbytečně zdlouhavě, ale do jisté míry to má i své kouzlo. Při čtení se dokážete vžít do některých malířových myšlenek, který hledá inspiraci, přemýšlí nad životem a se všema neúnavně kafrá jako Okamura ve sněmovně. Hlavně rozhovory s již zmiňovanou bytnou někdy stojí vážně za to.

Kniha je doplněna o krásné malby, které by se možná daly postavit nad samotný scénář. Pro někoho totiž může kniha působit až přehnaně filosoficky, jakoby se bavili tři studenti humanitních věd o smyslu života. Autor chtěl za každou cenu působit uměleckým dojmem, možná, že se mu to i povedlo, kdo jsem ale já, abych ho soudil, jsem snad nějaký komiksový kritik? Ach, počkat! Ale ne, teď vážně. Není to špatné, najdou se tam velmi dobré a hloubavé momenty, kdy se čtenář zamyslí, jen mi přijdou některé monology a dialogy až zbytečně bezpředmětné. Akci nečekejte žádnou, není to tento typ komiksu. Celkově je to jeden z nejzvláštnějších komiksů, jaký jsem kdy četl, ale člověk se i chvílemi zasměje nad vyobrazením vlastně i obecného života. Pokud rádi nad vším hloubavě přemýšlíte, tak je to však přesně pro vás.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku