KONEC LIDCTVA

05.05.2023

"Já bych všechny ty internety a počítače zakázala." Takové poselství před více než dvaceti lety šířila důchodkyně Věrka. Kdyby jen věděla, že na tom něco bylo. Alespoň hrdinové z DC by bez internetu měli dosti usnadněnou práci, ale více už v komiksu.

Češtinářka by se z názvu knihy obracela v hrobě, pokud tedy ještě není živá, nebo z ní není zombie, kterých zde pár máme. Název je ale samozřejmě záměrný a nápaditý, Konec liDCtva pěkně odkazuje na pravděpodobný děj a zároveň na universum, kterého se to týká. Komiks vyšel samostatně mimo různé DC edice, kterých zde poslední dobou pár máme. Pyšní se pevnou vazbou a přebalem, na kterém je děsivě vyhlížející Batman, kterému by se šikla návštěva zubaře. Na desce je pod Batmanem schovaný podobně stylizovaný Joker, ke kterému to sedne daleko lépe. Scénáře se chopil Tom Taylor, který mě docela zaujal díky svému Hellblazerovi a kresbu si rozdělilo hned několik umělců.

600 milionů obětí po celém světě. Pro někoho tragédie, pro někoho možná řešení přelidnění planety, třeba pro Thanose by to pořád bylo málo. Tady jsme ale v DC a ne v Marvelu, a tak se zabývejme Ligou spravedlnosti. Ta si zdánlivě poradila s Darkseidem, ale ten se tvářil podezřele spokojeně a jako bonus se jim zatoulal Cyborg. Do sítě se dostala jakási záhadná rovnice, která skrze mobily, televize a podobné přístroje připojené na net, nakazuje lidi, kteří pak doslova blázní. V dnešní době to je nejefektivnější, šířit cokoliv po internetu. Tenhle online virus je vcelku specifický v tom, že se po něm lidé chovají takřka jako zombíci, tedy vypadají jetě a zakusují se do ostatních lidí, mňamy. Nevyhýbá se to ani některým hrdinům či záporákům a vypadá to jasně, svět míří do záhuby.

Anti-žijící, jak se nakaženým lidem šířícím smrt říká, jsou prakticky všude a zdá se, že jediným řešením je shodit celou síť a nakažené jednoduše odstranit. Někteří vidí nadeji v jejich uzdravení a někteří se s tím nemazlí a dělají doslova díry do hlav těchto nemocných pajtašů. Až mě chvílemi překvapovalo, jak drsné scény zde jsou vyobrazeny. Ale tím lépe. Nicméně mé srdce zaplesalo ve chvíli, kdy se na scéně objevil Constantine. Zahláškoval, pobavil a zmizel. Náznak naděje tam byl, ale nějak to nebylo dotaženo, za mě ale svůj účel splnil. Vznikají bezpečná útočiště pro zdravé přeživší, ale pak se stejně zase něco dalšího vysere, třeba, že další superhrdina přijde nakažený a hodí do toho zase vidle. Vypadá to, že svět je vážně v troskách, a nebo ne?

Kresba je docela standardní na poměr superhrdinských komiksů. Sice se na ní vyřádilo více kreslířů, ale nebylo to úplně na škodu, byť rozdíly byly chvílemi patrné. Námět a scénář je k mému překvapení nadstandardní. Nečekal jsem od komiksu moc, po posledních DC novinkách, ale tohle mělo šmrnc, který tu chyběl. Nevybíravost i samotných hrdinů a apokalyptický směr lidstva nahodil požadovanou atmosféru a celou knihu jsem přečetl s chutí na jeden nádech. Ligu spravedlnosti obecně moc nerespektuji, ale tohle bylo uchopeno vážně s grácií. Asi mě holt víc baví příběhy, které se nevyvíjí úplně pozitivním směrem a nekončí za každou cenu happyendem, nebo alespoň ne pro každého. Zde jsem tedy spokojen.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku