KOUZELNÁ FLÉTNA A DALŠÍ OPERNÍ PŘÍBĚHY

07.01.2020

Komiksové adaptace filmů a seriálů většinou nepřekročí stín průměrnosti, a proto čest všem výjimkám. Jinak se to ale má s operami v podání P. Craiga Russella. Na českém trhu je už nějakou dobu k dostání oceňovaný Prsten Nibelungův a aktuálně si můžete v podobě grafického románu pořídit i sborník několika operních klasik Kouzelná Flétna.

Kniha je to opravdu masivní, více než čtyři sta stran v pevné vazbě. Jak to tak u Comics Centra bývá, zpracování je perfektní a do rukou se mi dostává další ozdoba knihovničky. Nejstarší příběhy pak kresbou jasně ukazují, že se nejedná o dílo aktuální, ale více než čtyřicet let staré. Naštěstí pouze stylem, protože kvalita barev i tisku je na nejvyšší úrovni. I když tady najdeme i novější kusy, celá kniha působí jednotně a to opět i zásluhou českého vydavatele.

Jak jinak si navodit atmosféru při čtení operních adaptací než nahrávkou samotné opery. Ale klidně použijte libovolnou dobovou klasiku nebo si užívejte ticho. Já zvolil první možnost a věřte mi, ten otravný řev se nedá vydržet! :D A teď vážně, opera je žánr, který je na okraji mého zájmu, ale právě takováto publikace mě donutila se začít zajímat, co je to ta La traviata, Rusalka a nebo právě Kouzelná flétna. Zpátky ke knize. Každá z povídek je uvedena předmluvou, takže máte možnost dozvědět se více o historickém pozadí i samotném příběhu.

Stejně jako sledování opery, tak i čtení takovéto knihy vyžaduje notnou dávku fantazie a taky všeobecný přehled, protože většina výjevů je alegorií na náboženství a politiku. Samozřejmě středobodem je pak většinou láska nebo touha po moci. Je opravdu až s podivem, jak vhodný je komiksový formát pro přenesení zážitku z operního díla. Především díky pečlivosti P. Craiga Russella, je vidět, že každý příběh opravdu "vypiplal" a věnoval velkou pozornost drobným detailům.

Hned úvodní Kouzelná flétna je rozprostřena na skoro sto čtyřiceti stranách, dalších devět příběhů je pak znatelně kratších. To je trochu nepoměr, ale slavná Mozartova opera si takový prostor zaslouží, protože přesně ukazuje, s jakým citem je možné dílo z konce osmnáctého století přenést do grafické novely. Celá kniha je pak textově velmi bohatá a bubliny obsahující pět a více vět nejsou výjimkou, tím je zachována operní "nadýchanost" dialogů.

Z kratších kusů mě pak nejvíc zaujal biblický příběh Salome a italská opera Ruggiera Leoncavalla Komedianti, která je stylově černobílá. Tady platí, že předlohy jsou žánrově naprosto odlišné, ale obě díla do tohoto sborníku zapadají. Celkově nemůžu docenit asi jen dvě krátké adaptace, kde se mi do děje bohužel nepodařilo proniknout. I přes to jsem ale celou knihu zhltal "nadvakrát".

Fascinuje mě, co vše je možné pomocí mé oblíbené obrázkové literatury odvyprávět. Kouzelná flétna a další operní příběhy je jeden z posledních lokalizovaných komiksů vydaných v roce 2019 a troufnu si říct, že se zařadil mezi ty nejlepší. Pro mě tedy určitě.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku