KRÁSNÁ TEMNOTA

09.11.2020

Podzim už je tady opravdu se vším, co k němu patří. Listy možných i nemožných odstínů nejprve zahalují větve stromů a následně pak cesty a chodníky. Zašel jsem si na nákup a cestou se kochal tím melancholickým výjevem, který naštěstí funguje i na sídlišti. Dneska se mi nic nechce, vybalím nákup, uvelebím se do křesla a otevřu si nějaký nový komiks.

Přesně tohle jsem potřeboval. Roztomilí tvorečkové si užívají kakaový dýchánek, to vypadá na nějakou pohádku. Krásně ilustrovanou pohádku, musím podotknout. Kresbu si od prvních stránek doslova vychutnávám, ale co to!? Celá atmosféra komiksu se rychle obrátí o sto osmdesát stupňů. Hlavní hrdinka Aurora v jednu chvíli porcuje desert svému milému Hektorovi, aby následně utíkala z útrob rozpadajícího se těla mrtvé holčičky.

A není sama, kdo si našel dočasný úkryt v tlející mrtvole. Zdejší příroda je plná roztomilých stvoření, i když, pokud máte potřebnou dávku empatie, většina vás jich bude od první chvíle spíš strašit. Žádné vysvětlení toho, odkud se tahle různorodá směsice malých tvorečků vzala, tady nehledejte. I když mě to během čtení nejednou napadlo, je to úplně jedno. Krásná temnota řeší hlavně vztahy jednotlivých postav a obrovskou míru zákeřnosti, která vůbec nekoresponduje s jejich roztomilostí.

Ano, tahle skupina lesních tvorů nepřipomíná dobře fungující kolonii, ale spíš dětské pískoviště, kdy tu a tam nějaký sadistický chlapeček "omylem" zavadí lopatkou o něčí prsty. Au. Alegorii na ubližování malým zvířátkům v tomhle komiksu nehledejte, tady se prostě ubližuje malým zvířátkům. Celá kniha je vlastně směsicí ukázek toho, jak si ti malí drobečci dokážou ublížit slovem i činem. Někdy se dočkáme jen náznaku, jindy explicitně vidíme násilí a zlo, způsobené závistí, strachem a nebo jen nudou. Vše je ale pečlivě naroubováno na celistvý příběh, takže se nemusíte bát, čeká vás i velké finále. Finále, kterého jsem se bál. Těch sto stránek totiž, i přes neustálou tíživou atmosféru, uteklo moc příjemně.

Krásná kresba a neustálé šokující odhalování temné strany dětského myšlení. Aha, tak proto se to jmenuje Krásná temnota. Pro mě je to jeden z nejlepších komiksů, které se letos objevily na českém trhu.

Petr


Komiks se v roce 2020 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku